Jump to content

El-Bejheki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
El-Bejheki
U lind nëRamazan 384 H / Tetor 994
Bejhek (Sabzevar), Provinca Razavi Horasan, Iran
Vdiq10 Xhumadi el-Evvel, 458 H / 9 Prill 1066 (72 vjeç)
Emrat e tjerëImam el-Bejheki

Ebu Bekr Ahmed ibn Husejn Ibn Ali ibn Musa el-Husroxherdi el-Bejheki (arabisht البيهقي) i njohur edhe si Imam Bejhekiu, ka lindur në vitin 994 në qytetin e vogël të Husroxherd pranë Sabzevar, i njohur atëherë si Bejhek, Horasan.[1] Gjatë jetës së tij, ai u bë një ekspert i njohur i haditheve synite, duke ndjekur shkollën Shafi'ifikh dhe shkollën Eshari të Teologjisë Islame . [2] [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i plotë i El-Bejhekiut është أحمد بن الحسين بن علي بن موسى الخراساني البيهقي المشهور بالبيهقي.

El-Bejheki ishte një dijetar i fikhut të shkollës të mendimit Shafi'i , si dhe të hadithit . Ai studioi fikh nën Ebu el-Feth Nasir ibn el-Husejn ibn Muhamed el-Nejsaburi, si dhe Abul Hasan Hankari . Ai gjithashtu studioi hadithin nën Hakim al-Nishaburi, Abu Mansur Al-Baghdadi dhe të tjerë, dhe ishte nxënësi kryesor i al-Nishaburit. Ai vdiq në vitin 1066 të es.   [ citim i nevojshëm ]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bejhekiu ishte një autor i shquar në kohën e tij, duke shkruar më shumë se një mijë vëllime sipas Edh-Dhehebit . [4] Ndër librat më të njohur të shkruar prej tij janë:

 • Al-Sunan el-Kubra, i njohur zakonisht si Sunan al-Bayhaqi
 • Ma'arifa el-Sunan el-Athar (ndonjëherë i referuar si Al-Sunan al-Wusta [5] )
 • Njeriu i Bayan Khata-s Akhta`a`Alla-Shafi'i (Ekspozimi i gabimit të atyre që kanë atribuar gabim al-Shafi'it)
 • Al-Mabsut, një libër mbi Ligjin e Shafiut
 • Al-Asma 'wa al-Sifat (Emrat Hyjnor dhe Atributet)
 • Al-I`tiqad `ala Madhhab el-Salaf Ehl ul-Sunna wa al-Jama`a
 • Dala'il al-Nubuwwah (Shenjat e Profetësisë)
 • Shu'ab el-Iman (Degët e Besimit)
 • Al-Da`awat al-Kabir (Libri i Madh i Lutjeve)
 • El-Zuhd el-Kabir (Libri i Madh i Asketizmit)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Imam Bayhaqi". Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2018. Marrë më 1 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Ovamir Anjum, Politics, Law, and Community in Islamic Thought: The Taymiyyan Moment (Cambridge Studies in Islamic Civilization) 2012, p 142. ISBN 1107014069
 3. ^ Holtzman, Livnat. "Does God Really Laugh?" – Appropriate and Inappropriate Descriptions of God in Islamic Traditionalist Theology. fq. 185. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The Classification of Hadith, by Dr. Suhaib Hassan". Arkivuar nga origjinali më 2010-12-05. Marrë më 2009-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ http://baladmhwir.blogspot.com/2013/02/wer-ist-shaykh-al-islam-al-hafiz-abu.html. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)