El-Kunfudha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El-Kunfudah
القنفذة
Qytet
Vendndodhja
El-Kunfudah is located in Arabia Saudite
El-Kunfudah
El-Kunfudah

Koordinatat: 19°5′35″V 41°4′44″L / 19.09306°V 41.07889°L / 19.09306; 41.07889

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Rajoni Meka
Kryetari i komunës Fada bin Bejn el-Bikami
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 185,000 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EAT (UTC+3)
Verore EAT (UTC+3)
Kodi Postal (5 shifrat)
Prefiksi +966-17
Koordinatat 19° 5′ 35″ Veri

41° 4′ 44″ Lindje

El-Kunfudah (Arabisht: القنفذة) është qytet në bregdetin e Detit të Kuq. Popullsia e qytetit është e katërta më e madhe në Rajonin Meka dhe ështeë një nga portat më të mëdha detar në Mbretërinë e Arabisë Saudite në Detin e Kuq.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Kunfundah ndodhet 350 km në jug të qytetit të shenjtë Islam Mekës dhe 365 km prej Xhides. Popullsia e vlerësuar e El Kunfudah është mbi 185,000 banorë të ndarë në mes të fshatrave urbane dhe bregdetare dhe braktisjes.

Temperatura mesatare vjetore e saj është më e larta në Arabinë Saudite.