Jump to content

El-Kunfudha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
El-Kunfudha
القنفذة
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej185.000
{{{postal_code_type}}}
(5 shifrat)

El-Kunfudah (Arabisht: القنفذة) është qytet në bregdetin e Detit të Kuq. Popullsia e qytetit është e katërta më e madhe në Rajonin Meka dhe ështeë një nga portat më të mëdha detar në Mbretërinë e Arabisë Saudite në Detin e Kuq.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Kunfundah ndodhet 350 km në jug të qytetit të shenjtë Islam Mekës dhe 365 km prej Xhides. Popullsia e vlerësuar e El Kunfudah është mbi 185,000 banorë të ndarë në mes të fshatrave urbane dhe bregdetare dhe braktisjes.

Temperatura mesatare vjetore e saj është më e larta në Arabinë Saudite.