El Reno, Oklahoma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El Reno
Qytet
noform
Qendra e qytetit El Reno
Vendndodhja
El Reno is located in SHBA
El Reno
El Reno

Koordinatat: 35°31′49″V 97°57′27″P / 35.53028°V 97.95750°P / 35.53028; -97.95750

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oklahoma
Qarku Canadian
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 208.3 km2
 •  tokësore 207.1 km2
 •  ujore 1.2 km2
Popullsia 18,516 banorë (2015)
Dendësia 84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Prefiksi 405
Koordinatat 35° 31′ 49″ Veri

97° 57′ 27″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.asherok.info

El Reno është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Canadianshtetit federal Oklahoma, SHBA.[1] Sipas vitit 2015, qyteti i ka pasur 18,516 banorë.[2] Ndodhet 28.7 milje (46 km) në perëndim të Oklahoma City.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ishte vendosur fillimisht rreth tetë kilometra në veri të vendndodhjes së tanishme, në brigjet e lumit Kanadez të Veriut, me emrin Reno City, i cili shkaktoi postën e tij të përzier me postë për Reno, Nevada. Pas kohës së dytë qyteti u përmbyt, u zhvendos në vendin e tij të tanishëm dhe ndryshoi emrin në El Reno. Kjo është fjalë spanjolle që do të thotë "renë".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-07-12. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2015". United States Census Bureau. Marrë më 1 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)