Elbasan Rashani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elba Rashani
Testspiel RB Salzburg Rosenborg Trondheim (5. Februar 2017) 47.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëElbasan Rashani
Data e lindjes9 maj 1993
Vendi i lindjesHillerstorp, Suedi
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBB Erzurumspor
Karriera në rini
0–2010IL Skarphedin
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2014Odds BK68(7)
2014–2016Brøndby IF23(3)
2016Rosenborg BK (huazim)19(3)
2017Rosenborg BK8(0)
2017–2021Odds BK1(0)
2021–Erzurumspor0(0)
Ekipi kombëtar
2010Norvegjia U-173(1)
2011Norvegjia U-1812(0)
2012–2013Norvegjia U-197(0)
2012Norvegjia U-202(0)
2013–2014Norvegjia U-219(2)
2015–Kosova2(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Elbasan 'Elba' Rashani (lindi më 9 maj 1993) është futbollist kosovar i cili luan për skuadrën norvegjeze Erzurumspor.

Ai u lind në HillerstorpSuedi, por u rrit në Kragerø dhe Bø në Telemark.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elba luajti për herë të parë për Skarphedin në maj 2009, pasi mbushi 16 vjeç, dhe shënoi golë në një ndeshje kundër Ulefoss. Pas sezonit ai u dërgua tek Odds BK.

Odd[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai luajti për herë të parë për Odd kundër Mjøndalen në vitin 2010.

Më 1 prill 2011, ai luajti për herë të parë në ndeshje të ligës për Odd kundër Strømsgodset.

Më 24 korrik 2014, Elba u shit prej Odd në Brøndby për gjashtë milionë krona.[1]

Rosenborg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 janar 2016, Elba u huazua nga Brøndby tek Rosenborg për sezonin 2016.[2] Më 10 nëntor 2016 nënshkroi kontratë dyvjeçare me Rosenborg.[3]

Në sezonin 2016 fitoi në Tippeligaen[4] dhe Kupën norvegjeze.[5]

Më 29 mars 2017, ai fitoi Mesterfinalen (finalja e kampionëve).[6]

Kthimi në Odd[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 gusht 2017, ai u kthye në Odd.[7] Ai nënshkroi kontratë tre vjet e gjysmë.[8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rashani përfaqësoi Norvegjinë si i ri. Në korrik 2015, Rashani i'u tha mediave shqiptare se pret që të thirret nga kapiteni i Shqipërisë Gianni De Biasi.[9] Sidoqoftë ai u thirr nga kombëtarja kosovare dhe luajti për herë të parë, ku shënoi golën e parë në ndeshjen miqësore kundër Shqipërisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Solgte Elba for seks millioner Arkivuar 26 gusht 2014 tek Wayback Machine, Varden, 24 korrik 2014
  2. ^ Adressa.no – RBK-signeringen: - Jeg er strålende fornøyd med å komme til en så stor klubb (Av Adrian A. Aagesen. Publisert og besøkt 11 janar 2016)
  3. ^ 2-årsavtale for Rashani
  4. ^ "Rosenborg er seriemester 2016!". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2016. Marrë më 21 tetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Helland-hattrick i historisk cupseier
  6. ^ Rosenborg vant Mesterfinalen!
  7. ^ Rashani solgt til Odd
  8. ^ Elba tilbake til Odd
  9. ^ Albo1997 (3 shtator 2016). "Rashani për Sportpress.al/ E dua kombëtaren shqiptare". Sportpress.al. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2015. Marrë më 2016-10-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)