Elefanti indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elefanti indian ( Elephas maximus indicus ) është një nga tre nënllojet ekzistuese të njohura të elefantit aziatik vendas në Azinë kontinentale. [1]

Që nga viti 1986, elefanti aziatik është renditur si një kafshët e rrezikuaraListën e Kuqe të BNRN-së, pasi popullata e egër ka rënë me të paktën 50% që nga vitet 1930 deri në 1940, pra tre breza elefantësh. Elefanti aziatik kërcënohet nga humbja, degradimi dhe copëzimi i habitateve.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka e elefantit indian në Muzeun Göteborgs Naturhistoriska, Göteborg, Qarku Västra Götaland, Suedi

Në përgjithësi, elefantët aziatikë janë më të vegjël se elefantët afrikanë dhe pika më të lartë të trupit është koka. Maja e trungut të tyre ka një proces si gisht. Pjesa e prapme e tyre është konvekse ose e njëtrajtshme. [1] Elefantët indianë arrijnë lartësinë e shpatullave ndërmjet 2 and 3.5 metres (6.6 and 11.5 ft), peshojnë midis 2,000 and 5,000 kilograms (4,400 and 11,000 lb), dhe kanë 19 palë brinjë. Ngjyra e tyre e lëkurës është më e lehtë se ajo e E. m. maksimumi me copa më të vogla depigmentimi, por më të errët se ai i E. m. sumatranus . Femrat zakonisht janë më të vogla se meshkujt dhe kanë dhëmbë të shkurtër ose pa të. [2]

Elefanti më i madh indian ishte 3.43 metres (11.3 ft) lart në shpatull. [3] Në vitin 1985, dy elefantë të mëdhenj u panë për herë të parë në Parkun Kombëtar Bardia dhe u quajtën Raja Gaj dhe Kanchha . Ata endeshin së bashku në zonën e parkut dhe herë pas here vizitonin tufat femra. Raja Gaj qëndroi 3.43 metres (11.3 ft) gjatë në shpatull dhe kishte një peshë masive trupore. Balli dhe kupolat e tij ishin më të spikatur se në elefantët e tjerë të elefantit aziatik. [4] Pamja e tij është krahasuar me atë të një Stegodon dhe mamut për shkak të kokës së tij të lartë në formë dy kupola. [5]

Elefantët indianë kanë veshë më të vegjël, por me kafkë relativisht më të gjerë dhe trungje më të mëdha se elefantët afrikanë. Gishtërinjtë e këmbëve janë të mëdha dhe të gjera. Ndryshe nga kushërinjtë e tyre afrikanë, barku i tyre është proporcional me peshën e tyre trupore, por elefanti afrikan ka një bark të madh në krahasim me kafkat. 

Korridoret e elefantit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka gjithsej 138 korridore elefantësh shtetërorë, 28 korridore ndërshtetërore dhe 17 korridore ndërkombëtare shtetërore ku gjenden popullata elefantësh indianë. Tabela më poshtë regjistron korridoret. [6]

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elefanti Raju në Parkun Zoologjik Indira Gandhi, Visakhapatnam

Elephas maximus renditet në Shtojcën I të CITES . Projekti Elefant u nis në 1992 nga Qeveria e Ministrisë së Mjedisit dhe Pyjeve të Indisë për të siguruar mbështetje financiare dhe teknike të përpjekjeve të menaxhimit të botës së egër nga shtetet për popullatat e tyre të varfra të Elefantëve të egër Aziatikë. Projekti synon të sigurojë mbijetesë afatgjatë të popullatave të elefantëve të varura nga ruajtja e qëndrueshme në habitatet e tyre natyrore duke mbrojtur elefantët, habitatet e tyre dhe korridoret e migrimit . Qëllime të tjera të Projektit Elefant janë mbështetja e kërkimit shkencor të ekologjisë dhe menaxhimit të elefantëve, krijimi i vetëdijes për ruajtjen e njerëzve vendas, sigurimi i kujdesit të përmirësuar veterinar për elefantët robër. [7] [8]

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Elefanti i Sri Lankës
 • Elefanti Sumatran
 • Elefanti Borneo
 • Elefanti sirian
 • Elefanti Javan
 • Elefantët në kulturën Kerala
 • Mela shikar
 • Elefant afrikan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Shoshani, J.; Eisenberg, J. F. (1982). "Elephas maximus" (PDF). Mammalian Species (në anglisht) (182): 1–8. doi:10.2307/3504045. JSTOR 3504045. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 8 prill 2021.
 2. ^ Shoshani, J. (2006). "Taxonomy, Classification, and Evolution of Elephants". përmbledhur nga Fowler, M. E.; Mikota, S. K. (red.). Biology, medicine, and surgery of elephants (në anglisht). Wiley-Blackwell. fq. 3–14. ISBN 0-8138-0676-3.
 3. ^ Pillai, N.G. (1941). "On the height and age of an elephant". Journal of the Bombay Natural History Society (në anglisht). 42: 927–928.
 4. ^ Furaha tenVelde, P. (1997). "The wild elephants of the Royal Bardia National Park, Nepal" (PDF). Gajah: Journal of the IUCN/SSC Asian Elephant Specialist Group (në anglisht) (17): 41–44.
 5. ^ Ben S. Roesch. "Living Stegodont or Genetic Freak?" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2006. Marrë më 2008-06-18.
 6. ^ "Elephant Corridors of India" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2018. Marrë më 8 prill 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 7. ^ "Project Elephant" (në anglisht). wildlifeofindia.org. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
 8. ^ "Project Elephant" (në anglisht). Government of India. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2017. Marrë më 30 janar 2016.

Leximi i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • GP Sanderson (1907) Trembëdhjetë vjet midis kafshëve të egra të Indisë: përndjekjet dhe zakonet e tyre nga vëzhgimi personal: me një llogari të mënyrave të kapjes dhe zbutjes së elefantëve . John Grant, Edinburg. Edicioni i 8-të në 2000 nga Shërbimet Arsimore Aziatike, New Delhi. ISBN 81-206-1464-X

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]