Ellen Stofan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ellen Stofan
Stofan në vitin 2013 në ngjarjen e Muzeut Kombëtar Ajror dhe Hapësirës "Takimet e ngushta të mendjeve planetare"
Lindi (1961-02-24) 24 Shkurt, 1961 (59 vjeç)
Oberlin, Ohio
Kombësia Amerikane
Fusha Shkenca planetare
Institucionet NASA
Alma mater College of William & Mary, Brown University
Çmime të rëndëshishme PECASE[1]
E njohur për NASA Chief Scientist; Punën në misionet e eksplorimit planetarë të NASA-s; Hetuesja kryesore e misionit të propozuar nga Titan Mare Explorer.

Ellen Renee Stofan (e lindur më 24 shkurt 1961) ishte Chief Scientist në NASA-s dhe ka shërbyer si këshilltare kryesore e Administratorit të NASA-s Charles Bolden në programet shkencore, për planifikim dhe investime të agjencisë dhe më dhjetor 2016, kur dha dorëheqje. Më parë, ajo ka shërbyer si zëvendës presidente e Proxemy Research në Laytonsville, Maryland, si dhe profesore nderi në departamentin e shkencave të Tokës në University College London.

Jeta e hershme dhe edukimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ellen Stofan është vajza e Andrew Stofan, një inxhinier raketash që ka punuar për NASA në një numër rolesh duke përfshirë drejtori i Qendrës së Hulumtimit Lewis të NASA-s dhe administrator i asociuar në Zyrën e Stacionit Hapësinor të NASA-s.[2]

Ellen Stofan mori diplomën e saj Bachelor të Shkencave në gjeologji nga Kolegji i William & Mary në vitin 1983 dhe vazhdoi të fitojë mjeshtër dhe doktoraturë nga Universiteti Brown.[3] Teza e saj e doktoraturës, e dhënë në vitin 1989, u titullua "Gjeologjia e kornizave dhe strukturave domare në Venerë dhe modelet e origjinës së tyre".[4]

Botime të përzgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stofan, Ellen, red. (2007). Exploring Venus as a Terrestrial Planet. American Geophysical Union. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jet Propulsion Laboratory Press Release (1996).
  2. ^ Werner, Debra (7 tetor 2013). "Profile: Ellen Stofan, NASA Chief Scientist". SpaceNews. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Alumna Ellen Stofan '83 to be NASA's chief scientist". News & Events. College of William & Mary. 29 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Stofan, Ellen (1989). Geology of coronae and domal structures on Venus and models of their origin (Tezë). Brown University. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]