Elsa Andersson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elsa Andersson
Elsa Andersson
U lind në(1897-04-27)27 prill 1897
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Alsen, Suedi
KombësiaSuedeze
Profesioniaviatore dhe parashutiste

Elsa Teresia Andersson (27 prill 1897 në Strövelstorp, Suedi – 22 janar 1922) ishte aviatorja e parë femër e Suedisë dhe parashutiste.

Ajo ishte vajza e një fermeri të varfër në Strövelstorp në fshatin Skanian . Nëna e saj vdiq kur ajo ishte gjashtë vjeç. Vëllai i saj i madh la familjen dhe kërkoi një jetë të re në Amerikë.

Duke treguar gjithmonë vendosmëri dhe ambicie, ajo donte të bëhej më shumë se vetëm gruaja e një fermeri dhe kështu, në moshën 21-vjeçare, në vitin 1920, mësoi të fluturonte, duke u bërë gruaja e parë pilote e Suedisë. Diploma e saj ishte “nr.203”. E pa kënaqur me kaq, ajo shkoi në Gjermani për të mësuar kërcimin me parashutë.

Në vitin 1922, Andersson u vra në kërcimin e saj të tretë në Askersund, Suedi. Mijëra spektatorë po mblidheshin poshtë në akullin e liqenit të ngrirë Alsen . Ajo kishte vështirësi të lëshonte parashutën e saj, e cila më në fund u shpalos vetëm në një distancë të vogël nga majat e pemëve dhe ajo u përplas fuqishëm në tokë.

Në vitin 1926, Klubi Suedez Aero ngriti një obelisk tre metra të lartë si një memorial në vendin ku ajo u gjet e vdekur.

Roman dhe film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në vitin 1996, romancieri suedez Jacques Werup përshtati jetën e saj në romanin e tij Den ofullbordade himlen ("Qielli i papërsosur").
  • Në vitin 2001 romani ishte baza për filmin e Jan Troell Så vit som en snö (apo E bardhë si bora ) [1] [2] në të cilën Andersson u luajt nga aktorja Amanda Ooms . Filmit iu dha çmimi i kritikës suedeze për filmin më të mirë suedez të vitit. Filmi e përshkruante atë si të kishte lidhje me të dy gjinitë, por nuk është e qartë se sa saktë pasqyronte kjo jetën reale të Andersson.
  • Werup, Jacques: Den ofullbordade himlen . [Stokholm] : Bonnier, 1996. -  (botimi suedez).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database
  2. ^ Dargis, Manohla. "Movies: About Sa Vit som en Sno". The New York Times. Marrë më 8 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexime tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Elsa Andersson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media related to Elsa Andersson at Wikimedia CommonsStampa:Aviation accidents and incidents in the 1920s