Elsie Widdowson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elsie Widdowson
Lindi më 21 Tetor 1906(1906-10-21)
Vendlindja Wallington, Surrey
Arsimimi Imperial College Londër
Profesioni Kimiste

Elsie Widdowson (21 tetor 1906 - 14 qershor 2000), ishte një dietologe britanike. Ajo dhe Dr.Robert McCance ishin përgjegjës për mbikëqyrjen e shtimit të vitaminave nga ana e qeverisë në ushqim dhe racionimin e kohës së luftës në Britani gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Widdowson ka lindur në Wallington, Surrey. Babai i saj ishte një asistent i ushqimit. Motra e saj më e vogël Eva Crane u trajnua si një fizikante bërthamore, por u bë një autoritete e njohur botërisht për bletët.

Ajo jetoi në Dulwich dhe mori pjesë në Sydenham County Grammar School for Girls. Ka studiuar kimi në Imperial College në Londër dhe është diplomuar me BSc në vitin 1928, duke u bërë një nga të diplomuarit e parë të Kolegjit Imperial. Ajo bëri punë pasuniversitare në Departamentin e Fiziologjisë së Bimëve në Kolegjin Imperial, duke marrë një doktoraturë në kimi në vitin 1931 për tezën e saj mbi përmbajtjen e karbohidrateve të mollëve. Ajo bëri hulumtime të mëtejshme me Profesorin Charles Dodds në Institutin Courtauld të Biokimisë në Spitalin Middlesex, mbi metabolizmin e veshkave, dhe gjithashtu mori një doktoraturë nga Instituti Courtauld.

McCance and Widdowson[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busti i bronztë i Elsie Widdowson nga Margo Bulman (1974), në Shoqërinë Mbretërore, Londër.

Dodds sugjeroi që Widdowson duhet të konsideronte specializimin në dietillogji, dhe ajo filloi një diplomë pasuniversitare në King's College në Londër. Widdowson u takua me Robert McCance në kuzhinat e Spitalit të Mbretit në vitin 1933, ku po studionte teknikat industriale të gatimit si pjesë e diplomës së saj në dietetikë. McCance ishte një mjek i vogël që studioi efektet kimike të gatimit si pjesë e hulumtimit të tij klinik mbi trajtimin e diabetit. Widdowson vuri në dukje një gabim në analizën e McCance për përmbajtjen e fruktozës së frutave dhe ata të dy kuptuan se kishte gabime të rëndësishme në tavolinat standarde të ushqyeshmërisë. Ata u bënë partnerë shkencorë dhe punuan së bashku për 60 vitet e ardhshme, derisa McCance vdiq në 1993.

McCance u bë Reader në Mjekësi në Universitetin e Kembrixhit në vitin 1938 dhe Widdowson u bashkua me ekipin e tij në Departamentin e Mjekësisë Eksperimentale në Kembrixh. Ata punonin në përbërjen kimike të trupit të njeriut, dhe në vlerën ushqyese të mielleve të ndryshme të përdorura për të bërë bukë. Widdowson gjithashtu studioi ndikimin e dietës foshnjore në rritjen njerëzore. Ata studiuan efektet e ndryshme nga mangësitë e kripës dhe ujit dhe prodhuan tabelat e para për të krahasuar përmbajtjen e ndryshme ushqyese të ushqimeve para dhe pas gatimit. Puna e tyre u bë me rëndësi kombëtare gjatë Luftës së Dytë Botërore. Widdowson dhe McCance ishin bashkautorë të The Chemical Composition of Foods, botuar së pari në vitin 1940 nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore. Libri i tyre "McCance dhe Widdowson" u bë i njohur si bible e dietistëve dhe formoi bazën për të menduarit modern ushqimor.

Widdowson dhe McCance kryesuan shtimin e parë të mandateve të vitaminave dhe mineraleve në ushqim. Puna e tyre filloi në fillim të viteve 1940, kur kalciumi iu shtua bukës.[1] Ata gjithashtu ishin përgjegjës për formulimin e racionimit të luftës së Britanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Widdowson dhe McCance ishin të punësuar nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore nga viti 1946 dhe kaloi pjesën më të madhe të jetës së tyre në Kembrixh. Ata u konsultuan për rehabilitimin e viktimave të urisë të rëndë në kampet e përqendrimit nazist dhe vizituan Holandën, Gjermaninë dhe Danimarkën në fillim të vitit 1946 për të studiuar ndikimin e dietë të varfër të kohës së luftës tek njerëzit në territoret e okupuara naziste. Widdowson e ndoqi këtë punë në vitet 1950, 1960 dhe 1970 duke studiuar kequshqyerjen në Afrikë. Hulumtimet mbi kafshët treguan se kequshqyerja në jetën e hershme çoi në efekte të përjetshme në rritjen dhe shëndetin.

Widdowson tregoi se një i mitur i ri i lindur ka 16 përqind të peshës së saj si yndyrë, shumë më i madh se një ose dy përqind e llojeve të tjera. Ajo gjithashtu studioi rëndësinë e përmbajtjes ushqyese të dietave të foshnjave, veçanërisht gjurmë vitaminat dhe mineralet në qumështin natyror dhe artificial të njeriut. Puna e saj çoi në standardet e rishikuara për zëvendësuesit e qumështit në gji në Britaninë e Madhe në vitet 1980.

Jeta e mëvonshme dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Widdowson u bë kreu i Divizionit të Kërkimeve të Ushqyerjes Foshnjore në Laboratorin Ushqimor Dunn në Kembrixh në vitin 1966. Ajo u tërhoq zyrtarisht në vitin 1972, por vazhdoi studimet akademike në Departamentin e Mjekësisë Hetimore në Spitalin e Addenbrooke. Ajo ishte president i Shoqërisë Nutrition nga 1977 deri 1980, president i Shoqërisë Neonatal nga viti 1978 deri më 1981, dhe president i Fondacionit britanik të të ushqyerit nga viti 1986 deri në vitin 1996. Ajo u bë Fellow of Imperial College në vitin 1994.

Ajo u bë anëtare e Shoqërisë Mbretërore në vitin 1976 dhe u emërua CBE në vitin 1979. Ajo u bë anëtar i Urdhrit të Shokëve të Nderit në vitin 1993, i cili u dha për arritje të jashtëzakonshme në art, letërsi, muzikë, politikë, industri apo religjion.[2]

Fondacioni British Nutrition publikoi një libër në vitin 1993 për të festuar 60 vjet partneritetin e saj me McCance, McCance & Widdowson. Një Partneritet Shkencor i 60 viteve, 1933-1993, redaktuar nga Margaret Ashwell.

Widdowson jetonte në Barrington pranë Kembrixhit për më shumë se 50 vjet. Ajo hëngri një dietë të thjeshtë, duke përfshirë gjalpë dhe vezë, dhe atribuoi jetëgjatësinë e saj në gjenet e mira: babai i saj jetonte në 96 vjeç dhe nëna e saj në 107 vjeç. Ajo vdiq në spitalin Addenbrooke pas një goditjeje gjatë pushimeve me motrën e saj në Irlandë. Ajo kurrë nuk u martua.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elliott, Jane (25 mars 2007). "Elsie – mother of the modern loaf". BBC News. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Most influential British women in the history of science selected by panel of female Fellows of the Royal Society and science historians". Royal Society. Marrë më 30 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]