Elvira Dones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elvira Dones (Durrës, 1960) është shkrimtare,[1] skenariste dhe producente filmash shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Durrës në vitin 1960 dhe është diplomuar në Letërsi Shqipe dhe Letërsi Angleze në Universitetin Shtetëror të Tiranës.

Në vitin 1988 ajo u punësuar nga Televizioni Shtetëror Shqiptar dhe në këtë cilësi udhëtoi në Zvicër, ku ajo u largua përfundimisht. U akuzua për tradhti në Shqipëri (në mungesë), u dënua me burg dhe iu mohua takimi me djalin e saj deri pas rënies së komunizmit në Shqipëri në vitin 1992. Nga 1988 deri në 2004 Dones jetoi në Zvicër ku punonte si shkrimtar dhe gazetare në televizor , duke shkruar, drejtuar, dhe duke prodhuar disa dokumentarë. Që nga viti 2004 ka jetuar në Shtetet e Bashkuara. Pjesa më e madhe e shkrimit të saj është në italisht ose shqip, por disa prej filmave të saj dokumentarë janë nëntitulluar në gjuhën angleze. Disa prej këtyre filmave kanë fituar ose janë emëruar për çmime të ndryshme. Dokumentari i saj më i fundit, Virgjëra e Betuar, tregon historinë e grave në Shqipërinë e veriut që betohen për nderin e vazhdueshme në vitet e tyre të adoleshencës dhe bëhen burra në shoqërinë e tyre - jo gratë që veprojnë si burra apo gra që kanë ri-përcaktim gjinor, por thjesht gra që tani janë burra . Ky film u cilësua si dokumentari më i mirë në Festivalin e Filmit të Grave në Baltimore në vitin 2007. Nga tetori i vitit 1988 jeton dhe punon në Zvicër.

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën shqipe ka publikuar këto romaneː

 • DASHURI E HUAJ, roman, Tiranë, 1997 (Botuar në italisht, në vitin 1998, me titullin Senza Bagagli)
 • KARDIGAN, roman, Tiranë, 1998
 • LULE TË GABUARA, vëllim me tregime, Tiranë, 1999
 • YJET NUK VISHEN KËSHTU, roman, Elbasan, 2000 (Botuar në italisht me titullin SOLE BRUCIATO, Milano, 2001
 • DITË E BARDHË E FYER, roman, Elbasan, 2001
 • I LOVE TOM HANKS, tregime, Elbasan, 2002
 • MË PAS HESHTJA, roman, 2004
 • Romanet Yjet nuk vishen kështu, Ditë e bardhë e fyer dhe Më pas heshtja, janë pjesë të trilogjisë “Trilogjia e dhimbjes”.

Elvira Dones është anëtare e Shoqatës Zvicerane të Shkrimtarëve (SSV-SSE-SSS).

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Brunilda (2003) - i premiuar me çmimin Fipa d'argent në seksionin Grand Reportages de faits et societe në Festivalin Ndërkombëtar të Programeve Audiovizive, Biarritz, Francë, janar 2005;[2]
 • I ngujuar (Nailed) (2004)
 • Sworn Virgin (2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Segel, Harold B. (2008). The Columbia literary history of Eastern Europe since 1945. Columbia University Press. fq. 360–. ISBN 978-0-231-13306-7. Marrë më 15 gusht 2011.
 2. ^ Dibra, Zenepe (2009). Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 702. ISBN 9789995602673.