Jump to content

Emblema e Mongolisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e Mongolisë

Emblema e Shtetit të Mongolisë (Mongolisht: Монгол Улсын төрийн сүлд, Mongoli Ulsīn törín süld) përdoret nga qeveria e Mongolisë si simboli i saj i shtetit. Përdoret zyrtarisht për shembull në dokumente të tilla si pasaportat mongoliane, dhe pankartat e qeverisë dhe ambasadave. Emblema u adoptua më 25 mars 1992 pas rëniesqeverisë komuniste.

Skaji i jashtëm përmban një tumen nasan, që simbolizon përjetësinë, që rrethon një fushë blu rrethore, që simbolizon qiellin. Në qendër të fushës është një ndërthurje e simbolit Sojombo dhe kalit të erës (kallam i çmuar), që simbolizon pavarësinë, sovranitetin dhe shpirtin e Mongolisë. Dielli, hëna dhe simbolet e zjarrit që rrjedhin nga Xiongnu. Mbi këtë fushë është një Cintamani (Чандмань), që përfaqëson Tre Xhevahirë budistë, i cili në folklorin mongol jep dëshira. Nën stemën qendrore është një varg malor i gjelbër, me Rrota e Dharma (Хүрд) në qendër. Në fund të vargmalit dhe rrotës është një khadag (Хадаг), një shall ceremonial.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chapter 1, Article 12(2)", Constitution of Mongolia (në anglisht), Ministry of Foreign Affairs and Trade, Mongolia, arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011, marrë më 10 tetor 2010