Jump to content

Emeli Sandé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emeli Sandé

Adele Emily Sande, MBE ( e lindur më 10 mars 1987), e njohur profesionalisht si Emeli Sandé,[1] është një artiste dhe kompozitore e regjistrimit skocez.[2][3] Ajo së pari u bë e njohur pasi u paraqit në rrugën "Diamond Rings" nga reperi Chipmunk (në vitin 2009). Kjo ishte kënga e tyre e parë në 10 në Singles Chart UK. Në vitin 2010, ajo u paraqit në "Never Be Your Woman" nga reperi Wiley, i cili ishte një tjetër hit nga dhjetë më të mirët. Në vitin 2012, ajo mori çmimin Brit Awards 'Critics' Choice.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Emeli Sandé (2012). Singer-songwriter Emeli Sandé Interview (YouTube). Theoutnet. Koha në të cilën tregohet në video: 0:05. Marrë më 1 shkurt 2012. Hi, I'm Emeli Sandé. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Scots singer Emeli Sande wins critics' choice". BBC News. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Olympic torch: Highland relay clashes with major events". BBC News. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]