Emiljano Vila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emiljano Vila
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEmiljano Vila
Datëlindja (1988-03-12) 12 Mars 1988 (35 vjeç)
VendlindjaDurrës, Shqipëria
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Partizani
Numri88
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2009Teuta Durrës70(30)
2009–2010Dinamo Zagreb0(0)
2009Lokomotiva Zagreb (Huazim)6(0)
2010–2011Dinamo Tirana45(15)
2011–2014PAS Giannina55(5)
2014–Partizani Tirana10(2)
Karriera ndërkombëtare
2003–2004Shqipëria U–171(0)
2005–2006Shqipëria U–193(1)
2007–Shqipëria U–219(0)
2009–Shqipëria19(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 26 shtator 2014
‡ National team caps and goals correct as of 26 shtator 2014

Emiljano Vila (lindur më 12 mars 1988Durrës) është një futbollist shqiptar i cili luan momentalisht me skuadrën shqiptare Partizani TiranaKategorinë Superiore dhe me kombëtaren shqiptare.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila filloi karrierën e tij te klubi i qytetit të lindjes, KS Teuta. Ai bëri debutimin e tij me klubin më 26 nëntor 2006 në një ndeshje jashtë fushe kundër Partizanit. Vila hyri në fushën e lojë në minutën e 77 të ndeshjes në vend të sulmuesit Bledar Mançaku.[1] Goli i tij i parë i karrierës erdhi vetëm në ndeshjen e tetë të karrierës së tij si profesionist më 10 mars 2007 kundër Luftëtarit. Vila luajti në të gjithë ndeshjen dhe e shënoi golin e ndeshjes në minutën e 47të. Ndeshja u mbyll me fitoren 3–0 të Teutës pas dy golave të tjetër të shënuar nga sulmuesit Daniel Xhafa dhe Bledar Mançaku.[2]

Ai firmosi një kontratë katër vjeçare me kampionët kroat të GNK Dinamo Zagreb më 19 qershor 2009.

PAS Giannina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila arriti në një marrëveshje të fshehtë për tu bashkuar me shokun e kombëtares Andi Lila te klubi grek PAS Giannina më 30 qershor 2011, dhe kreu me sukses testet mjeksore një ditë më vonë. Ai shënoi golin e tij të parë në Superligën Greke në një ndeshje kundër Panetolikos, gol i cili rezultoi goli i fitores në minutën e 74. Vila gjithashtu ndihmoi skuadrën e tij që të arrinte fitoren e dytë jashtë fushe pas fitores kundër PAOK, ku ai shënoi golin e parë të skuadrës së tij në minutën e shtatë.[3][4]

Në korrik 2014, ai u largua zyrtarisht nga klubi grek pas tre vitesh të suksesshme. Kjo lëvizje solli pakënaqësi të madhe të tifozët e klubit, të cilët dolën kundër veprimit të klubit.[5]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2014, Vila u transfrua te skuadra e dytë më e suksesshme në Shqipëri, Partizani, duke u rikthyer në vendlindje pas tre vitesh mungesë. Ai firmosi një kontratë një vjeçare me mundësi për të rinovuar edhe për një sezon tjetër [6]. Gjatë prezantimit të tij, ai tha se u rikthye te Partizani për të fituar titullin kampion [6]. Një ditë më vonë, Vila sëbashku me shokun e tij Idriz Batha udhëtuan për në Bullgari ku skuadra e tij po kryente fazën përgatitore [7]. Pasi merkatoja verore u mbyll, Partizani kishte blerë plot 32 lojtarë, një rekord për futbollin shqiptar [8]. Trajneri i kombëtares, Gianni De Biasi, i pyetur për transferimin e Vilës te Partizani, ai tha se Vila bëri një gabim duke u rikthyer në Shqipëri [9]. Por megjithatë, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, doli kundër opinionit të De Biasit duke thënë se Vila nuk bëri gabim për transferimin te Partizani [10].

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila bëri debutimin e tij me klubin më 24 gusht 2014 në javën e parë të 2014–15 Kategorisë Superiore kundër Laçit, duke ndihmuar skuadrën e tij që të marrë një barazim 1–1 [11]. Në ndeshjen e dytë kundër Apolonisë, pasi kapiteni Nderim Nexhipi humbi një penallti që i kushtoi skuadrës së tij humbjen 1–0 në stadiumin Loni Papuçiu [12]. Kjo gjë bëri që Vila të vendosej si gjuajtësi i ri i penalltive. Vila debutoi me Partizanin në Qemal Stafa në ndeshjen e tretë të ligës kundër kampionëve në fuqiSkënderbeut, duke shënuar golin e fitores 1–0 falë një penalltie të fituar nga sulmuesi serb Stevan Račić, duke i dhënë fitoren e parë të sezonit [13]. Pas ndeshjes, ai i'a dedikoi golin trajnerit të tij Shpëtim Duro dhe tifozëve [14]. Më 26 tetor, në ndeshjen e javës së nëntë kundër Elbasanit në Qemal Stafa, ai kishte mundësinë të shënonte golin e dytë të sezonit por penalltia e tij e fuqishme u prit nga portieri veteran Elvis Kotorri, megjithatë, Partizani sërisht arriti të fitonte 1–0 pas golit të shënuar nga Stevan Račić [15]. Ai e mbylli fazën e parë të kampionatit me një Gol në nëntë ndeshje me Partizanin e cila e mbylli si kryesuese sëbashku me rivalen e qytetit KF Tirana me 18 pikë secila [16].

Në ndeshjen e parë të fazës së dytë të kampionatit, Vila shënoi golin e parë të ndeshjes në minutën e 47 pas një ence të ekzekutuar nga Stevan Račić, të pritur keq nga portieri Miroslav Vujadinović, lejoi Vilën të shtynte topin një rrjetë nga një distancë e afërt duke kontribuar në fitoren 2–0 kundër Laçit [17].

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila bëri debutimin e tij të plotë me kombëtaren në vitin 2009 në një ndeshje miqësore kundër Gjeorgjisë në Qemal Stafa, e cila u mbyll me barazimin 1–1.[18] Ai gjithashtu luajti në miqësoren e luksit kundër shtatë herë fituesve të Ligës së Kampioneve, Milan në trofeun e Taçi Oil. Ai shënoi një gol në barazimin 3–3 por ky gol nuk u përfshi si gol zyrtar pasi nuk u shënua kundër një kombëtareje. Në ndeshjen e dytë zyrtare të tij, Vila shënoi golin e gjashtë në fitoren historike 6–1 kundër Qipros, duke regjistruar kështu fitoren më të thellë në historinë e kombëtares shqiptare.[19] Ai bëri debutimin e tij kompetitiv me kombëtaren, duke luajtur tetë minutat e fundit në barazimin 1–1 kundër Danimarkës, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës 2010. Vila shënoi golin e tretë me kombëtaren më 8 qershor 2014 në miqësoren e fituar 3–0 kundër modestëve të San Marinos.[20]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren shqiptare.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 12 gusht 2009 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, Shqipëri Flamuri Qipro 6–1 6–1 (Fitore) Ndeshje Miqësore
2 27 maj 2012 BJK İnönü Stadium, Stamboll, Turqi Flamuri Irani 1–0 1–0 (Fitore) Ndeshje Miqësore
3 8 qershor 2014 Serravalle Stadium, Serravalle, San Marino Flamuri San Marino 0–3 0–3 (Fitore) Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 tetor 2014 [21][22][23]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Teuta 2006–07 17 2 0 0 17 2
2007–08 24 0 0 0 2 0 26 0
2008–09 31 15 2 2 33 17
Total 72 17 2 2 2 0 0 0 76 19
NK Lokomotiva 2009–10 8 0 0 0 8 0
Total 8 0 0 0 0 0 0 0 8 0
Dinamo Tirnana 2009–10 15 2 2 0 0 0 17 2
2010–11 30 13 7 3 2 1 1 0 40 17
Total 45 15 9 3 2 1 1 0 57 19
PAS Giannina 2011–12 22 5 0 0 22 5
2012–13 32 0 6 1 39 1
2013–14 29 3 2 0 31 3
Total 84 8 8 1 0 0 0 0 92 9
Partizani Tirana 2014–15 10 2 0 0 10 2
Total 10 2 0 0 0 0 0 0 10 2
Karriera në total 217 41 19 6 4 1 1 0 241 48

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 nëntor 2014 [24]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
2009 4 1
2010 3 0
2011 3 0
2012 8 1
2013 3 0
2014 4 1
Total 25 3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Debutimi i Vilës
 2. ^ Goli i parë në karrierë
 3. ^ "Pas Janina merr edhe Vilën". Futbolli Shqiptar. 2 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2011. Marrë më 4 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Στα Ιωάννινα αύριο οι Λεάντρο Ντιέγκο Μπεσέρα και Εμιλιάνο Βίλα". PAS Giannina. 30 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2011. Marrë më 4 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Largimi i Lilës dhe Vilës revolton tifozët e Janinës. Dy lojtarët ishin kthyer në idhuj". Panorama Sport. 1 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2014. Marrë më 31 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Cara, Ilir (6 gusht 2014). "Partizani prezanton Vilën: Erdha për t'u shpallur kampion! Do të flas në fushë". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Vila, Batha dhe Rrahmani i bashkohen ekipit në Bullgari". Panorama Sport. 6 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Rekordi i Partizanit, 32 lëvizje gjatë merkatos". Panorama Sport. 21 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2014. Marrë më 20 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "De Biazi: Do thërras Avdijajn, Vila gaboi që u kthye". Panorama Sport. 7 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Duka del kundër De Biazit: Vila nuk gaboi me Partizanin". Panorama Sport. 18 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ ""Luftë" për një pikë, Partizani barazon në Laç. Trajneri Duro: Raçiç, "bast" im i fituar". Panorama Sport. 25 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 20 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Apolonia merr fitoren e parë, Partizani pa "busull". Duro: Humbja s'është fundi i botës". Panorama Sport. 31 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2014. Marrë më 21 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Partizani i falet penalltisë së Vilës në fund, merr edhe fitoren e parë në kampionat". Panorama Sport. 12 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 20 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Vila: Goli për trajnerin dhe tifozët e kuq. Duro: Kësaj radhe fati ishte me Partizanin". Panorama Sport. 13 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Partizani nuk i ndahet kreut, vendos serbi Raçiç". Panorama Sport. 28 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2014. Marrë më 28 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Mbyllet faza e parë e Superiores, Tirana dhe Partizani kryesojnë me nga 18 pikë". Panorama Sport. 26 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Partizani thyen Laçin, presion Tiranës. Mbrojtja e kuqe, më e mira në Europë". Panorama Sport. 30 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2014. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Shqiperia barazon me Gjeorgjine". Sport.albeu.com. 11 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2015. Marrë më 3 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Shqiperia shkaterron 6-1 Qipron". Top Channel. 12 tetor 2009. Marrë më 28 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Eksperiment i Shqipërisë, "shfryn" 3-0 ndaj San Marinos". Panorama Sport. 8 qershor 2014. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Albania - E. Vila - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Football : Emilian Vila". Football DataBase. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Profile of Emiliano Vila at footballzz.co.uk". footballzz.co.uk. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 24. ^ "Emiljano Vila - National Football Teams". National-Football-Teams. Marrë më 13 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]