Eneida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e udhëtimit i Ené Ankiziadit.

Eneida (latinisht: Æneis) është një vepër epike latine e poetit romak Pubël Vergil Maroni e shkruar rreth viteve 29 dhe 19 p.e.s.,[1] që tregon historitë legjendare të Ené Ankiziadit, një princ Dardan i Trojës, që udhëtoi për në Itali, ku u bë dhe parardhësi i Romakëve.

Vepra përfshin 9,896 rreshta në heksametër daktilik.[2] Kjo vepër përgjatë jetës së autorit nuk ka qenë e botuar sepse nuk ishte përfunduar, mirpo pas vdekjes së tij vepra u botua.

Dymbëdhjetë librat e parë të poemës tregojnë historinë e udhëtimeve të Eneut nga Troja në Itali, dhe gjysma e dytë e poemës tregon për luftën fitimtare të Trojanëve mbi Latinët, emri me të cilin Eneu dhe pasuesit e tij të Trojës qenë destinuar të përfshiheshin.

Heroi Ené ishte i njohur tashmë me legjendën dhe mitin grekoromak, duke qenë një personazh e Iliadës. Virgjili mori tregimet e shkëputura të bredhjeve të Eneut, lidhjen e tij të paqartë me themelet e Romës dhe një personazh pa karakteristika të përcaktuara përveç një pietas të ndershëme, dhe e bëri këtë në një mit themelues bindës ose epik kombëtar që menjëherë lidhi Romën me legjendat e Trojës, shpjegoi Luftërat Punike, lavdëroi virtytet tradicionale romake dhe legjitimoi dinastinë julio-klaudiane si pasardhës të themeluesve, heronjve dhe perëndive të Romës dhe Trojës.

Eneida konsiderohet gjerësisht si kryevepra e Virgjilit[3][4] dhe një nga veprat më të mëdha të letërsisë latine.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Magill, Frank N. (2003). The Ancient World: Dictionary of World Biography, Volume 1. Routledge. fq. 226. ISBN 1135457409. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gaskell, Philip (1999). Landmarks in Classical Literature. Chicago: Fitzroy Dearborn. fq. 161. ISBN 1-57958-192-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "History of Latin Literature". HistoryWorld. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2017. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Aloy, Daniel (22 maj 2008). "New translation of 'Aeneid' restores Virgil's wordplay and original meter". Cornell Chronicle. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Damen, Mark (2004). "Chapter 11: Vergil and The Aeneid". Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gill, N. S. "Why Read the Aeneid in Latin?". About.com. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2016. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]