Energjia e erës në Australi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mëngjes në Parkun eolik të Liqenit Bonney.

Energjia e erës është një mënyrë zgjeruar me shpejtësi e prodhimit të energjisë së ripërtërtshme në Australi me një normë mesatare vjetore të rritjes në kapacitet të instaluar prej 35% gjatë pesë viteve deri në vitin 2011. Që nga vitit 2011, ka 2224 megavat (MW) të kapacitetit të instaluar, me një tjetër 15284 MW që është duke u planifikuar ose në ndërtim e sipër.[1] Deri në tetor 2011, energjia e erës prodhoj 6432 gigavat orë (GWh) të elektricitetit duke plotësuar 2.4% të kërkesës së përgjithshme të energjisë elektrike të Australisë dhe 21.9% e furnizimit të përgjithshëm të energjisë së ripërtëritshme.[2] Në tetor të vitit 2010, në Australi ishin 52 parqe eolike, shumica e të cilave kishin turbina të formave nga 1.5 deri 3 MW.

Parqet eolike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas kapacitetit të prodhimit, këto janë dhjetë parqet eolike/plantacionet e turbinave të erës, më të mëdha në Australi:

No. Projekti Vendi Kapaciteti (MW)
1 Parku eolik Macarthur Viktoria 420
2 Parku eolik Snowtown Australia e Jugut 369
3 Parku eolik Hallett Australia e Jugut 351
4 Parku eolik Lake Bonney Australia e Jugut 240
5 Parku eolik Collgar[3] Australia e Perëndimore 206
6 Parku eolik Portland Viktoria 195
7 Parku eolik Waubra Viktoria 192
8 Parku eolik Musselroe Tasmania 168
9 Parku eolik Capital Uellsi i Ri Jugor 141
10 Parku eolik Woolnorth Tasmania 140

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IEA Wind Annual Report 2011. Boulder, Colorado, United States: IEA Wind. 2012. f. 186.  0-9786383-6-0. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 maj 2013. Marrë më 23 shkurt 2013.
  2. ^ "Clean Energy Australia Report 2011". Clean Energy Council. Marrë më 23 shkurt 2013.
  3. ^ Collgar Wind Warm: "Collgar March 2012 - Operational", retrieved 11 December 2012

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Energjia e erës në Australi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale