Engin Akyürek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Engin Akyürek
U lind në12 tetor 1981
Vite aktiviteti2004-prezent
TitulliEngin Akyürek

Engin Akyürek (lindi më 12 tetor 1981) është një aktor turk. Akyürek filloi karrierën e tij të aktrimit në vitin 2004 dhe konsiderohet si një nga aktorët më të suksesshëm dhe më të paguar në Turqi. Ai është gjithashtu ambasadori i markës i Shell dhe Disney+ Türkiye.

Akyürek nuk mori asnjë shkollim zyrtar për aktrim, skenë apo ekran. Megjithatë, ai kishte një pasion për shkrimin dhe dramën. Ai u diplomua në departamentin e historisë të fakultetit të historisë së gjuhës dhe gjeografisë në Universitetin e Ankarasë përpara se të merrte pjesë në konkursin televiziv të aktrimit Türkiye'nin Yıldızları (Yjet e Turqisë). Ai ishte një nga yjet e garës së bashku me Beren Saat, e cila u bë një nga aktoret më të famshme të dramave televizive turke. Rolin e parë kryesor e mori në Bir Bulut Olsam, në të cilin luajti rolin e Mustafa Bullut. Portretizimi i tij spektakolar i personazhit e bleu serialin në vëmendjen e audiencës.

Engin Akyürek është i njohur për portretizimin e shumë roleve kryesore në seriale televizive, si Kerim Ilgaz në Fatmagül'ün Suçu Ne?, Omer Demir në Kara Para Aşk dhe Sanxhar në Sefirin Kızı. Roli i tij si Omer në Kara Para Aşk bëri që ai të fitonte çmimin për aktorin më të mirë në Seoul International Drama Awards (2015) dhe një nominim për interpretimin më të mirë nga një aktor në International Emmy Awards.

Përveç televizionit, Akyürek ka luajtur edhe në filma. Filmi i tij debutues ishte Kader, në të cilin luajti si Xhevati. Ai ka luajtur edhe rolin e Tekinit në filmin Bi Küçük Eylül Meselesi, me skenar dhe regji të Kerem Deren.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Engin Akyürek ka lindur më 12 tetor 1981 në Ankara, Turqi. Babai i tij është një zyrtar qeveritar dhe nëna e tij është shtëpiake. Ai ka një vëlla më të vogël. Akyürek u diplomua në Departamentin e Historisë të Universitetit të Ankarasë në vitin 2002, ku ai kishte njohuri në Gjuhët dhe Histori.[1]

Karriera e aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2004, dy vjet pas diplomimit nga universiteti, Engin Akyürek mori pjesë në konkursin televiziv Turkiye’nin Yildizlari (Ylli i Turqisë). Fitorja e tij e parë në këtë konkurs i dha atij një rol dytësor në serialin televiziv, Yabancı Damat (2004–2007), prodhuar nga Yagmur Taylan dhe Durul Taylan. Në Yabancı Damat, ai punoi me shumë veteranë të kinemasë dhe skenës si Erdal Özyağcılar dhe Zeki Alasya së bashku me yje të rinj si İlker Aksum dhe Binnur Kaya. Ai u shfaq në të 106 episodet e emisionit duke u bërë një fytyrë e zakonshme për spektatorët televizivë. Seriali u bë i njohur edhe në Greqi, duke pasqyruar marrëdhëniet e ngrohta turko-evropiane në atë kohë. Shfaqja filloi më 2004 dhe përfundoi më 2007.[2] Debutimi i tij i parë në film ishte Kader (2006). Për portretizimin e tij në këtë film, Akyürek mori çmimin "Aktori më Premtues" si për Çmimet e Kinemasë Turke[3] dhe për Çmimet CASOD (Cagdas Sinema Oyuncuları Dernegi) më 2006.[4] Më pas, ai luajti në rolin e Nizipli Halimit në serialin televiziv Karayılan (2007–2008), një histori që ndodhi në Gaziantep, një histori që ndodhi gjatë pushtimit francez. Akyürek luajti dashnorin psikotik, Mustafa Bullut, në serialin televiziv Bir Bulut Olsam, shkruar nga Meral Okay dhe regjisor Ulaş İnanc.

Akyürek luajti rolin kryesor si Kerim Ilgaz, në Fatmagül'ün Suçu Ne? (2010–2012), një serial televiziv për çështjet shoqërore që rrethojnë një viktimë të përdhunimit. Ai ishte në rolin kryesor me shoqen e tij nga konkursi Türkiye'nin Yıldızları, Beren Saat. Më pas ai luajti si Tekin, personazhi kryesor, në filmin Bi Küçük Eylül Meselesi (2014), me skenar dhe regji nga Kerem Deren. Filmi zhvillohet në Bozcaada.[5] Akyürek u kthye në ekranet televizive si Ömer Demir në Kara Para Aşk në vi5in 2014 për të cilin fitoi çmimin për aktorin më të mirë në Seoul International Drama Awards (2015) dhe u nominua për International Emmy Award për Aktorin më të Mirë.[6] Pas Kara Para Aşk, Akyürek mori një pushim nga aktrimi për disa kohë dhe u rikthye në ekranin e vogël me serialin e tij të radhës Ölene Kadar në janar 2017, e prodhuar nga TIMS dhe u shkrua nga Elif Usman dhe Sevgi Yılmaz.

Projektet e radhës të Akyürek ishin filmat, i pari Çocuklar Sana Emanet (Fëmijët që ju janë besuar) i lëshuar më 23 mars 2018. Është shkruar dhe drejtuar nga Çağan Irmak dhe prodhuar nga Şükrü Avşar. Sipërmarrja tjetër e Akyürek në ekranin e argjendtë ishte filmi Bir Aşk İki Hayat (Një dashuri dy jetë) në 2019. Ai u prodhua nga Ay Yapım dhe u shkrua nga Burcu Görgün Toptaş dhe Özlem Yılmaz, ndërsa regjinë e bëri Ali Bilgin. Filmi ishte një përshtatje e një filmi grek dhe u publikua më 13 shkurt 2019. Akyürek u kthye në ekranin e vogël me serialin e tij Sefirin Kızı (Vajza e Ambasadorit) nga dhjetori 2019 deri në maj 2021. Seriali ishte një prodhim i përbashkët i O3 Medya dhe NGM dhe u transmetua në Star TV, dhe u shkrua nga Nehir Erdem dhe Ayşe Ferda Eryılmaz dhe u drejtua nga Emre Kabakuşak. Në vitin 2022, ai luajti në serialin Disney+ Kaçış me İrem Helvacıoğlu.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti Titulli Roli Shënimet Regjisori
2006 Kader Xhevat Ajhan Roli kryesor Zeki Demirkubuz
2014 Bi Küçük Eylül Meselesi Tekin Bullut Kerem Deren
2018 Çocuklar Sana Emanet Kerem Deniz Yorulmazer
2019 Bir Aşk İki Hayat Umut Ataj Ali Bilgin

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2004-2007 Yabancı Damat Kadir Sadikollu Roli mbështetës Kanal D
2007-2008 Karayılan Nizipli Roli kryesor atv
2009 Bir Bulut Olsam Mustafa Bullut Kanal D
2010-2012 Fatmagül'ün Suçu Ne? Kerim Ilgaz
2014-2015 Diamante dhe Dashuri Omer Demir atv
2017 Ölene Kadar Daghan Sojsyr
2019-2021 Sefirin Kızı Sanxhar Efeollu Star TV
2022 Mahkum Mehmet Roli mysafir FOX
2023- Adım Farah Tahir Lekesiz Roli kryesor

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Internet
Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2022 Yolun Açık Olsun Salih Roli kryesor Netflix
2022- Kaçış Mehmet Disney+

Reklama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reklama
Viti Titulli Roli
2021 Shell Vetë ai

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Engin Akyürek Kimdir?" (në turqisht).
  2. ^ "Dizilerimiz" (në turqisht). Erler Film. Arkivuar nga origjinali më 2016-03-03. Marrë më 2012-02-04.
  3. ^ "SİYAD Ödülleri'ne Reha Erdem damgası" (në turqisht). Kurumsalhaberler.com. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-14. Marrë më 2012-02-04.
  4. ^ "Milliyet İnternet haber, finans, spor, astroloji, sağlık, hava durumu, sinema, televizyon, video, tatil, galeri, emlak, araba, seri ilan, oyun sitesi" (në turqisht). Sanat.milliyet.com.tr. Arkivuar nga origjinali më 2012-05-02. Marrë më 2012-02-04.
  5. ^ "bi kucuk Eylul meselesi" (në turqisht). Bikucukeylulmeselesi.com. Marrë më 2015-11-28.
  6. ^ "Engin Akyürek and Tuba Büyüküstün's new tv series: Kara Para Aşk" (në anglisht). 2014-03-23. Marrë më 30 mars 2014.
  7. ^ "Engin Akyürek'ten Güzel Haber Geldi" (në turqisht).