Enver Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ismail Enveri
ENPER PASHA WARMINISTER.jpg
Enver Pasha si Ministër i Mbrojtjes
Ministër i Luftës
Në zyrë
4 janar 1914 – 13 tetpr 1918
KryeministërSait Halim Pasha
PasardhësiAhmet Izet Pasha
Pasuar ngaAhmet Izet Pasha
Të dhënat vetjake
Lindur më
Ismail Enver

22 nëntor 1881
Kostandinopojë, Perandoria Osmane (tani Stamboll, Turqi)
Vdiq më4 gusht 1922 (40 vjet)
Republika Sovjetike Popullore Buharan, (tani Taxhikistan)
KombësiaOsman
Partia politikeKomiteti "Bashkim e përparim"
Bashkëshortja/etNaciye Sultan
FëmijëtMahpeyker Hanımsultan
Türkan Hanımsultan
Sultanzade Ali Bey
Alma materKolegji Ushtarak Osman (1903)[1]
Signature
Military service
Branch/serviceUshtria Osmane
Vite shërbim1903–1918
RankMirliva dhe de facto komandant i përgjithshëm

Ismail Enver Pasha (osmanishtja: اسماعیل انور پاشا‎; Turqisht: İsmail Enver Paşa, 22 nëntor 1881 - 4 gusht 1922) ishte një oficer ushtarak osman dhe një udhëheqës i Revolucionit të Turqve të Rinj më 1908. Ai u bë udhëheqësi kryesor i Perandorisë Osmane si në Luftërat Ballkanike (1912–13) ashtu edhe në Luftën e Parë Botërore (1914–18). Gjatë karrierës së tij ai u njoh me tituj gjithnjë e më të ngritur ndërsa u ngrit nëpër gradat ushtarake, duke përfshirë Enver Efendiu (انور افندي), Enver Beu (انور بك) dhe më në fund Enver Pasha, "pasha" duke qenë titulli i nderit osman oficerët ushtarakë të fituar me gradën Mirliva (gjeneralmajor).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Stamboll më 22 nëntor 1881. I ati i tij, Ahmeti (c. 1860–1947), ose ka qenë një mostar (mirëmbajtës ure) turk gagauz ose nëpunës shqiptar, ndërsa e ëma Ajshe Dilara ishte shqiptare. Familja e tij ishin nga nga Manastir dhe Qyprilliu (Toskëria). Nëna e tij xhaxhai i tij ishte Halil Pasha (më vonë Kut). Enveri kishte dy vëllezër më të vegjël, Nuri dhe Mehmed Kamil, dhe dy motra më të vogla, Hasene dhe Mediha. Ai ishte kunati i Nënkolonelit Omer Nazım. U shkollua në kolegjin e ushtrisë osmaneStamboll. Ai studioi për shkallë të ndryshme në shkollat ushtarake në perandori dhe përfundimisht u diplomua në Harp Akademisi me dallim në vitin 1903.[2]

Pas grushtit të shtetit osman të janarit 1913, Enver Pasha u bë (4 janar 1914) Ministri i Luftës i Perandorisë Osmane, duke formuar një të tretën e triumvitit të njohur si "Tre Pashallarët" (së bashku me Talat Pasha dhe Xhemal Pasha) i cili mbajti sundimin de facto mbi Perandorinë nga viti 1913 deri në fund të Luftës së Parë Botërore më 1918.

Enveri u largua nga Perandoria Osmane së bashku me Mehmet Talat dhe Xhemal Pasha. Enveri vdiq në një pritë nga armenëtTaxhikistan ndërsa po përpiqej të ngrinte një kryengritje myslymane anti-ruse. Enveri akuzoi vrasësit armenët, gjë që rezultoi në vdekjen e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Komutanlığı, Harp Akademileri (1968), Harp Akademilerinin 120 Yılı (në turqisht), İstanbul, fq. 46
  2. ^ Mazower, Mark (2004), Salonica, City of Ghosts: Christians, Muslims and Jews 1430–1950 (në anglisht), HarperCollins, fq. 255.