Jump to content

Eric Abidal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Éric Abidal

Abidal në stërvitje me Barcelonën në vitin 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëÉric Sylvain Abidal[1]
Datëlindja (1979-09-11) 11 shtator 1979 (44 vjeç)
VendlindjaLion, Francë
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
Lyon Duchère
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2000Lyon Duchère
2000–2001Monaco B8(0)
2000–2002Monaco22(0)
2002–2004Lille62(0)
2004–2007Lyon76(0)
2007–2013Barcelona125(0)
2013–2014Monaco26(0)
2014Olympiacos13(0)
Gjithsej332(0)
Karriera ndërkombëtare
2004–2013Franca67(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Éric Sylvain Abidal (Frëngjisht: [eʁik abidal]; lindur më 11 shtator 1979) është një ish futbollist francez i cili ka luajtur si mbrojtës i majtë ose qëndër mbrotjës.

Në karrierën e tij ka luajtur më së shumti me Lyonin dhe Barcelonën, duke fituar 21 trofe madhor me të dyja skuadrat, përfshirë dy trofe të Champions Leagues. Karriera e tij më vonë u pasua me një sëmundje në mëlçi, e cila rezultoi në transplantim.

Një lojtar i kombëtares franceze për rreth nëntë vite, Abidal ka përfaqsuar vendin e tij në dy Kupa Boteduke përfunduar finalist në të parën – dhe në Euro 2008.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of players" (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 16 qershor 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]