Erich von Stroheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Eric Oswald Stroheim

Eric Oswald Stroheim, i quajtur Erich von Stroheim (22 shtator 1885 - 12 maj 1957) është aktor dhe regjisor filmi amerikan me origjine austro-hungareze.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera si regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1919 : Ligji i maleve
  • 1920 : Çelësi i djallit
  • 1921 : Çmenduria e femrave
  • 1923 : Kuajt prejt druri
  • 1924 : Grabiqarët
  • 1925 : Vejusha gazmore
  • 1926 : Sinfonia martesore
  • 1926 : Martesa e princit
  • 1928 : Mbretëresha Kelly
  • 1933 : Hello Sister