Erkand Qerimaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Erkand Qerimaj

Erkand Qerimaj lindi më 10 gusht 1988Shkodër, është peshëngritës shqiptar.Origjina e tij eshte nga fshati Geghysen i Malesise se Gjakoves.Paraardhesi i tij Col Deli Qerimaj ishte luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit dhe protagonist i Aksionit te Gjakoves , ku arriti te vriste Maxharr Pashen.

Erkand Qerimaj është shpallur kampion Europe për peshën 77 kilogranë në evropianin e 2012 në Antalia (Turqi). Qerimaj u rendit i dyti në shkëputje me 158 kg dhe i pari në shtytje me 190 kg duke merituar medaljen e artë me 348 kg në dygarësh.

Presidenti i Republikës, Bamir Topi e ka nderuar kampionin e Evropës në peshëngritje, Erkand Qerimaj, me Urdhrin “Mjeshtër i Madh”.

Më 8 prill 2014, në 2014 Europianin e Peshëngritjes, Qerimaj mori medaljen e artë në kategorinë –77 kg duke lënë në vendin e dytë patriotin e tij Daniel Godelli [1]. Në të njëjtin kategori, ai mori medalje të bronztë në tërheqje. Në total, ai mori medaljen e dytë rresht të artë duke lënë sërisht në vend të dytë Godellin.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shkëlqen Shqipëria, Erkand Qerimaj Kampion Europe". Shqiptarja.com. 8 prill 2014. Marrë më 9 prill 2014.