Ernest Hebert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Autoportret, mosha 17 vjeç

Antuan August Ernest Hebert (3 nëntor 1817 – 5 dhjetor 1908) ishte një piktor akademik francez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mal'aria (1848 – 49), Musée d'Orsay, Paris .

Hebert lindi në Grenoble, djali i një noteri në Grenoble dhe u transferua në 1835 në Paris për të studiuar ligjin. Ai njëkohësisht mori mësime arti në punëtoritë e skulptorit David d'Angers (1788 – 1856), dhe gjithashtu të piktorit të historisë Paul Delaroc (1797 – 1896), por edhe pse merrte mësime arti ai ishte kryesisht një artist vetë-mësues. Në moshën 22 vjeçare ai arriti sukses me pikturën e tij Kupa në burg në sallonin e Parisit. Akademia e arteve të bukura i dha atij çmimn e Romës në 1839 për përbërjen biblike Kupën e Jozefit në thesin e Benjaminit . Cmimi ishte një bursë dhe një qëndrim i gjatë studimesh në Vilën Medici në Romë.

Piktura e tij Malaria u ekspozua në ekspoziten e 1850 – 51, dhe tani varet në Muzeun Orsei, Paris . [1]

Stili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy Odalisques duke soditurBosforin, 1843
Mozaiku në majen e Panteonit (Paris)

E pikturuar në një stil romantik, ajo përshkruan një familje fshatarësh italianë duke ikur nga një epidemi me trap, një skenë e frymëzuar nga ngjarjet që Hebert kishte dëshmuar ndërsa ndodhej në Itali. [2]

Një nga studentët e Hebert, Paul Trulibert ishte një artist i rëndësishëm i shkollës Barbizon . Shtëpia e artistit ishte e ruajtur si Muzeu Hebertqytetin e vogël të 6-të të Parisit . Atje është një muze tjetër pranë Grenoble.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chronique italienne, dessins d'Ernest Hébert bei www.musee-orsay.fr
  2. ^ Rosenblum, Robert (1989). Paintings in the Musée d'Orsay. New York: Stewart, Tabori & Chang. fq. 126. ISBN 1-55670-099-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)