Esat Valla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esat Valla
U lind në (22-04-1944) 1944 Prill 22 (2000 vjeç) invalid year invalid day
KombësiaKosovar
PunësimiPainter, professor of art

Esat Valla (lindur më 22 prill 1944) është një piktor shqiptar kosovar i shquar për pikturat e tij figurative të kafshëve të vogla ose insekteve si fluturat dhe zogjtë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esat Valla u lind më 22 prill 1944 në Gjakovë, ku ndoqi shkollën fillore. Në vitin 1965 mbaroi shkollën e mesme artistike në Pejë . Në vitin 1971 u diplomua në Akademinë e Arteve në Beograd (tani Universiteti i Arteve në Beograd ), ku studioi për pikturë te profesori Zoran Petroviq. [1] Nga viti 1974 ishte anëtar i Shoqatës së Artistëve Figurativ të Kosovës. [2] Punon në Fakultetin e Arteve që nga viti 1976, ku jep mësim pikturë për studentë dhe maturantë, me titullin Profesor Ordinar në Universitetin e Prishtinës . [1] Në vitin 1981 u diplomua në Akademinë e Arteve Figurative. [3] Nga viti 1982–84 ishte kryetar i Shoqatës së Artistëve Figurativë në Gjakovë dhe nga viti 1990–96 ishte kryetar i Shoqatës së Artistëve Figurativë të Kosovës. Ka studiuar në Itali, Francë, Spanjë, Portugali, Çekosllovaki, Poloni, Turqi, Greqi dhe Shqipëri. [2]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra e Esat Vallës është surrealiste, gjysmë figurative, gjysmë abstrakte dhe tejet individualiste. Ai ka marrë pjesë në shumë ekspozita grupore, si dhe ekspozita personale si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar. Puna e tij mbahet në galeri të ndryshme, muze dhe koleksione private. [2]

Në dhjetor 2013 Galeria Kombëtare e Arteve të Kosovës hapi një ekspozitë retrospektive me 60 piktura nga Esat Valla që nga rinia e tij e hershme në vitin 1964 deri në vitin 2013. [2] Kuratori, Zeni Ballazhi, tha se u përpoq të përzgjidhte vepra nga ciklet apo periudhat e ndryshme të artistit. . Një prej këtyre cikleve është “Fluturat”, krijuar nga marsi i vitit 1981 në kohën e demonstratave në Kosovë si metaforë e rinisë së sakrifikuar. [1] Punimet, disa prej të cilave nuk ishin ekspozuar më parë, përfshinin vizatime dhe piktura në letër dhe pëlhurë. Temat përfshinin traditat shqiptare, si dhe veprat surreale dhe abstrakte. [4]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet përfshijnë: [3]

 • 1974 – Çmimi i Publikut, Salloni Pranveror, Prishtinë
 • 1978 – Çmimi i Lidhjes së Prizrenit, Prizren
 • 1980 – Çmimi i Publikut, Salloni Pranveror, Prishtinë
 • 1982 – Çmimi Mosa Pijade, Salloni i II-të Pranveror i Kosovës, Prishtinë.
 • 1983 – Çmimi në Bienalen e 9-të të Vizatimit, Prishtinë
 • 1988 – Çmimi i Publikut, Salloni Pranveror, Prishtinë
 • 1994 – Çmimi për Pikturë, Konkursi i Migracionit

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lista e piktorëve shqiptarë

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Nesër hapet ekspozita e artistit Esat Valla...
 2. ^ a b c d Piktori Esat Valla ekspozon ... Kultplus.
 3. ^ a b Esat Valla.
 4. ^ Retrospective exhibition of Esat Valla ... Kosovalive.