Escanaba (Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Escanaba
Qytet
noform
Shtëpia Historike e Ludingtonit
Vendndodhja
Escanaba is located in SHBA
Escanaba
Escanaba

Koordinatat: 45°44′43″V 87°3′52″P / 45.74528°V 87.06444°P / 45.74528; -87.06444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Delta
Kryetari i Bashkisë Marc Tall
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.73 km2
 •  tokësore 33.36 km2
 •  ujore 9.38 km2
Lartësia 183 m (m.n.d.)
Popullsia 12,327 banorë (2016)
Dendësia 300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5))
Verore EDT (UTC-4))
Kodi Postal 49829
Prefiksi 906
Koordinatat 45° 44′ 43″ Veri

87° 3′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.escanaba.org

Escanaba është qytet dhe zyra qendrore në qarkun Delta[1]shtetin federal Michigan. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 12,616, duke u bërë qyteti i tretë më i madh në Gadishullin e Epërme pas Marquette dhe Sault Ste. Marie.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 42.73 km2 nga të cilat 33.36 km2 është tokë dhe 9.38 km2 është ujë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2011-05-31. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2012-11-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)