Esenca e jetës (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Filmi paraqet kërkimin e vazhdueshëm njerëzor për esencën e jetës, në një objekt në dukje të pashpirt, një çelës. Drita vjen si prekja e një force hyjnore dhe e zgjon nga gjumi. Në këtë moment ai ndjen për herë të parë vetminë. Vrima e çelësit si gjysma tjetër e tij, shndërrohet në obsesionin e tij. Pas shumë aventurash ai gjen vrimën e tij të çelësit, megjithatë, pas hapjes nuk ndodh asgjë, përveç se zgjatja e kërkimit të tij. [1] [2]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Regjia: Jani Zhonga, Irida Zhonga
 • Skenari: Jani Zhonga, Petros Koskinas
 • Piktor: Jani Zhonga
 • Fotografia: Fotis Mitsis, Jani Zhonga
 • Montazhi: Irida Zhonga
 • Muzika: Marios Strofalis
 • Rolet: Tilemachos Krevaikas, Giorgios Kopsidas, Afroditi Georgausi, Vilma Zoto
 • Producent: Artan Maku, Panagiotos Rappas
 • Prodhuar nga: Maku Productions-Al, Timelapse Hellas-Gr, Iris-Gr
 • Financuar nga: Qendra Kombëtare e Kinematografisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit
 2. ^ https://issuu.com/nationalfilmcenter/docs/katalog-festivali-2012-ok