Jump to content

Eslöv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eslöv
Qytet
Bibloteka në Eslöv
Bibloteka në Eslöv
Popullsia
 • Gjithsej17,748

Eslöv është qytet në rajonin e Skånes, ka 17.748 banorë. Ky qytet është qyteti i 70-të që është i madh.

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ulla Billquist (1907-1946), këngëtare.
 • Lars-Owe Carlberg (1923-1988), producent.
 • Charlotte Dittmer (1920-1999), aktore dhe këngëtare.
 • Johan Glans (1974-), humorist.
 • Hanna Grönvall (1879-1953), politikane.
 • Tina Leijonberg (1962-), moderatore.
 • Axel Lundegård, (1861-1930), shkrimtarë.
 • Lars-Åke Nilsson, (1943-1996), diplomatë dhe ambasador.
 • Albert Olsson (1904-1994), shkrimatarë.
 • Stefan Persson (1973-), muzikant.
 • Dardan Rexhepi (1992-), futbollist.
 • Stig Sahlin, (1899-1963), diplomatë, ambasador.
 • Jonas Sandqvist (1981-), futboll.
 • Troed Troedson (1958-), shkrimtarë dhe analist.
 • Ellen Troell (1883-1978), dentist.
 • Kent Viberg (1951-2013), skulptor.
 • Carl Winther (1893-1949), këngëtarë.
 • Fijona Jonuzi (1977-), regjisor.