Jump to content

Esma el-Asad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esma el-Asad
أَسْمَاءُ ٱلْأَسَدِ
Esma el-Asad më 2003
Zonja e Parë e Sirisë
Titullar
Në detyrë
13 dhjetor 2000
PresidentiBeshar el-Asad
Paraprirë ngaAnisa Mahluf
Të dhëna vetjake
U lind më
Esma Feuaz Ahras

11 gusht 1978
Ealing, Londër, Angli, Mbretëria e Bashkuar
NënshtetësiaBritanike
Siriane
Bashkëshortja/etBeshar el-Asad (m. 2000)
Fëmijët3
Prindër(it)Fawaz Akhras (baba)
Sahar Otri (nënë)
ShkollimiKing's College London (BSc)

Esma el-Asad (Arabisht: أَسْمَاءُ ٱلْأَسَدِ‎, lindi më 11 gusht 1978) është Zonja e Parë e Sirisë. Ajo ka lindur dhe u rrit në Londër nga prindër sirianë. Ajo është martuar me Presidentin e tanishëm të Sirisë, Beshar el-Asad.

Asad u diplomua nga King's College në Londër në vitin 1996 me një diplomë bachelor në shkenca kompjuterike dhe letërsi franceze. Ajo kishte një karrierë në bankën e investimeve dhe ishte vendosur të fillonte një MBAUniversitetin e Harvardit kur u martua me Beshar el-Asadin në dhjetor 2000. Ajo dha dorëheqjen nga puna e saj në bankën e investimeve pas martesës dhe mbeti në Siri, ku tre fëmijët e tyre lindën. Si Zonjë e Parë, ajo luajti një rol të madh në zbatimin e organizatave qeveritare të përfshira në zhvillimin social dhe ekonomik në të gjithë vendin si pjesë e një iniciative reforme e cila u ndal për shkak të shpërthimit të Luftës Civile Siriane.

Si rezultat i Luftës Civile Siriane në vazhdim, një konflikt i cili filloi më 15 mars 2011, Asad është subjekt i sanksioneve ekonomike në lidhje me zyrtarë të nivelit të lartë të qeverisë Siriane, duke e bërë të paligjshme në Bashkimin Evropian t'i sigurojë asaj disa ndihmë materiale, që ajo të marrë produkte të caktuara, dhe duke kufizuar aftësinë e saj për të udhëtuar brenda BE-së.[1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esma Feuaz Ahras lindi më 11 gusht 1975 në Londër nga Fawaz Akhras, një kardiolog në Spitalin Cromwell dhe gruaja e tij Sahar Ahras (mbiemri i vajzërisë Otri), një diplomate në pension që shërbeu si sekretare e parë në Ambasadën Siriane në Londër. Prindërit e saj janë myslimanë suni dhe me origjinë siriane, nga qyteti i Homsit.[2]

Ajo u rrit në Acton, Londër, ku shkoi në Shkollën e Lartë e Kishës Twyford të Anglisë dhe më vonë një shkollë private për vajza, Queen's College, London.[3] Ajo u diplomua nga King's College London në vitin 1996 me një gradë të parë të nivelit Bachelor të Shkencaveshkenca kompjuterike[4] dhe një diplomë në letërsinë franceze. Ajo flet anglisht, arabisht, frëngjisht dhe spanjisht.

Karriera financiare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u diplomua nga King's College London, ajo filloi të punojë si analiste ekonomike në Deutsche Bank Group në sektorin e menaxhimit të fondeve mbrojtëse me klientë në Evropë dhe Azinë Lindore. Në vitin 1998, ajo u bashkua me sektorin e investimeve bankare të J.P. Morgan ku punoi në një ekip i specializuar në bioteknologji dhe kompani farmaceutike.[5][6] Ajo e vlerëson përvojën e saj bankare duke i dhënë asaj "mendim analitik" dhe një aftësi për të "[kuptuar] anën e biznesit të drejtimit të një kompanie".

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asad dhe burri i saj kanë tre fëmijë. Fëmija i tyre i parë, një djalë i quajtur Hafiz me emrin e Hafiz el-Asadit, i cili u lind në vitin 2001, dhe u pasua nga vajza e tyre Zein në vitin 2003, dhe djali i tyre i dytë Kerim në vitin 2004.

Më 8 gusht 2018, u njoftua se ajo kishte filluar trajtimin për fazën e hershme të kancerit të gjirit. Më 4 gusht 2019, Assad deklaroi publikisht se ajo është shëruar plotësisht dhe është zyrtarisht pa kancer.[7]

Më 8 mars 2021, gjatë pandemisë COVID-19 në Siri, Asad dhe burri i saj dolën të dy pozitivë për COVID-19, sipas zyrës presidenciale. Ata u raportuan të ishin në gjendje të mirë shëndetësore me "simptoma të vogla".[8] Më 30 mars, u njoftua se të dy ishin shëruar dhe ishin testuar negativisht për sëmundjen.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marquardt, Alexander (23 mars 2012). "Syria's Stylish First Lady's Shopping Sprees Now Hit By Sanctions". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 27 qershor 2020.
  2. ^ Bar'el, Zvi (27 prill 2011). "In Syria, the army's loyalty to Assad runs deep". Haaretz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2011. Marrë më 17 korrik 2011.
  3. ^ "Asma al-Assad: from Syria's 'desert rose' to 'first lady of hell'". The Guardian (në anglisht). 22 tetor 2016. Marrë më 25 prill 2021.
  4. ^ "Banker, princess, warlord: the many lives of Asma Assad". The Economist (në anglisht). 10 mars 2021. Marrë më 25 prill 2021.
  5. ^ "The First Lady" (në anglisht). Embassy of Syria, Washington, D.C. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2012.
  6. ^ Bennet, James (10 korrik 2005). "The Enigma of Damascus". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 18 shkurt 2017.
  7. ^ "Wife of Syria's Assad Says She Is Free of Cancer". Voice of America (në anglisht). Associated Press. 4 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 27 gusht 2019.
  8. ^ "Syrian President Bashar al-Assad and his wife Asma test positive for Covid-19". CNN (në anglisht). 8 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 8 mars 2021.
  9. ^ "Syrian president and wife recover from COVID-19" (në anglisht). Reuters. 30 mars 2021. Marrë më 24 prill 2021.