Espada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Espada (十刃, (エスパーダ), Esupāda; Spanjisht për "Shpatë", Japonisht për "Dhjetë Shpatarët") janë personazhe fiktive në anime dhe manga Bleach krijuar nga Tite Kubo. Ata janë dhjetër Arrancar të fuqishëm në ushtrinë e Sōsukes. Secili antarë ka numër 0-9[1] që i'u është dhënë si tatuazh e vendosur dikun në trupa të tyre.

Sipas Ulquiorra Cifer, çdo Espada i rradhitur me numër 4 ose më lartë nuk i lejohet të përdorë Zanpakutõ brenda Las Noches ose të përdorë Gran Rey Cero pasi të dy teknika janë të fuqishëm që mund të shkatërroj kalanë.

Pas vdekjes së Aizenit, Starrk dhe Barragan, Tierr Harribel u bë udhëheqëse e Hueco Mundos[2] Sidoqoftë një perandori e quajtur Wandenreich u shfaq dhe ajo mposhtet personalisht nga Yhwach dhe kapet. Grimmjow shpëton pushtimit dhe bashkohet me Ichigo Kurosaki dhe shokët e tij që të luftojnë me Yhwach dhe Wandenreich.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rangu Emri Zanpakutō Vendi i tatuazhit
0 Yammy Llargo Ira Në shpatullën e majtë
1 Coyote Starrk & Lilynette Gingebuck Los Lobos Në anën e pasme të dorës së majtë të Starrkut
2 Baraggan Louisenbarn Arrogante E panjohur
3 Tierr Harribel Tiburón Në anën e majë të gjirit të djathtë
4 Ulquiorra Cifer Murciélago Në anën e majtë të muskujve të kraharorit
5 Nnoitra Gilga Santa Teresa Në gjuhë
6 Grimmjow Jaegerjaques Pantera Në anën e djathtë; poshtë shpinës
7 Zommari Rureaux Brujería E panjohur
8 Szayel Aporro Granz Fornicarás E panjohur
9 Aaroniero Arruruerie Glotonería Koka e lartë: 3/4 e kokës
Koka poshtë: 1/2 e kokës

Privaron Espada[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rangu Emri Zanpakutō Vendi i tatuazhit
103 Dordoni Alessandro Del Socaccio Giralda E panjohur
105 Cirucci Sanderwicci Golondrina E panjohur
107 Gantenbainne Mosqueda Dragra E panjohur

Antarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rangu Emri Zanpakutō Vendi i tatuazhit
3 Nelliel Tu Odelschwanck Gamuza Në mes të shpinës
6 Luppi Antenor Trepadora Në këllkun e djathtë

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Edhe pse nuk është Espada, Shoqata e Shpirtërave e ka klasifikuar energjinë shpirtërore së Wonderweiss Margela në të njëjtin klasë si ata.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 209 faqe 4-5
  2. ^ Bleach Kapitulli 486 faqe 10