Euclid, Ohio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Euclid, Ohio
qytet
Vendndodhja
Euclid, Ohio is located in SHBA
Euclid, Ohio
Euclid, Ohio

Koordinatat: 41°35′44″V 81°31′9″P / 41.59556°V 81.51917°P / 41.59556; -81.51917

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Cuyahoga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.73 km2
 •  tokësore 27.53 km2
 •  ujore 2.2 km2
Popullsia 48920 banorë (2010)
Dendësia 1776.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1796
Kodi Postal 44117, 44119, 44123, 44132, 44143
Prefiksi 216
Koordinatat 41° 35′ 44″ Veri

81° 31′ 9″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityofeuclid.com

Euclid, Ohio është një qytet në qarkun Cuyahogashtetit federal Ohio, SHBA. Në Euclid, Ohio jetojnë 48920 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1776.9 banor/km2 (4602.1 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 29.73 km2 (11.48 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (617 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Euclid, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale