Eugenio Bersellini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eugenio Bersellini
Të dhënat personale
Data e lindjes10 qershor 1936
Vendi i lindjesBorgo Val di Taro, Mbretëria e Italisë
Data e vdekjes17 Shtator 2017 (81 vjeç)
Vendi i vdekjesPrato, Italia
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1954–1955Fidenza?(?)
1955–1960Brescia98(19)
1960–1962Monza60(8)
1962–1963Pro Patria17(1)
1963–1966Monza70(5)
1966–1968Lecce37(4)
Ekipet e menaxhuara
1969–1971Lecce
1971–1973Como
1973–1975Cesena
1975-1977Sampdoria
1977–1982Internazionale
1982-1984Torino
1984-1986Sampdoria
1986–1987Fiorentina
1987–1988Avellino
1988–1990Ascoli
1990–1991Como
1991–1992Modena
1992–1993Bologna
1994Pisa
1995-1996Saronno
1999Libya
2001Al Ahli Tripoli
2002Al-Ittihad Tripoli
2006Lavagnese
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Eugenio Bersellini (10 qershor 1936 – 17 shtator 2017[1]) ishte futbollist dhe menaxher italian.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Former Inter boss Bersellini dies
  2. ^ "Il ritorno del sergente di ferro". Gazzetta dello Sport. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ https://www.football-italia.net/110008/former-inter-boss-bersellini-dies