Jump to content

Europa (hënë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Europa
Europa's trailing hemisphere in approximate natural color. The prominent crater in the lower right is Pwyll and the darker regions are areas where Europa's primarily water ice surface has a higher mineral content. Imaged on 7 September 1996 by Galileo spacecraft.
Discovery
Discovered byGalileo Galilei
Simon Marius
Discovery date8 January 1610[1]
Designations
Pronunciation /jʊˈrpə/[2]
Named after
Ευρώπη Eyrōpē
Jupiter II
AdjectivesEuropan /jʊˈrpən/[3][4]
Orbital characteristics[5]
Epoch 8 January 2004
Periapsis664862 km[a]
Apoapsis676938 km[b]
Mean orbit radius
670900 km[6]
Eccentricity0.009[6]
3.551181 d[6]
13.740 km/s[6]
Inclination0.470° (to Jupiter's equator)
1.791° (to the ecliptic)[6]
Satellite ofJupiter
GroupGalilean moon
Physical characteristics
Mean radius
1560.8±0.5 km (0.245 Earths)[7]
3.09×107 km2 (0.061 Earths)[c]
Volume1.593×1010 km3 (0.015 Earths)[d]
Mass(4.799844±0.000013)×1022 kg (0.008 Earths)[7]
Mean density
3.013±0.005 g/cm3[7]
1.314 m/s2 (0.134 g)[e]
0.346±0.005[8] (estimate)
2.025 km/s[f]
Synchronous[9]
0.1°[10]
Albedo0.67 ± 0.03[7]
Surface temp. min mean max
Surface ≈ 50 K[11] 102 K (−171.15 °C) 125 K
5.29 (opposition)[7]
Atmosphere
Surface pressure
0.1 µPa (10−12 bar)[12]

Europa /j ʊ r oʊ p ə / (lidhje=|Në lidhje me këtë tingull / ) , ose Jupiter II, është më e vogla nga katër hënat Galilease që rrotullohen rreth Jupiterit, dhe e gjashta më e afërta me planetin nga të gjitha 79 hënat e tjera të Jupiterit . Ajo është gjithashtu hëna e gjashtë për nga madhësia në Sistemin Diellor . Europa u zbulua në vitin1610 nga Galile Galileu dhe u emërua pas Europa, nëna fenikase e mbretit MinosKretës dhe dashnore e Zeusit (ekuivalenti grek i perëndisë romake Jupiter ).

Pak më e vogël se Hëna e Tokës, Europa është bërë kryesisht prej shkëmbi silikat dhe ka një kore akulli uji dhe ndoshta një bërthamë hekuri-nikeli . Ka një atmosferë shumë të hollë, e përbërë kryesisht nga oksigjeni. Sipërfaqja e saj është e strijuar nga çarje dhe vija, por krateret janë relativisht të pakta. Përveç vëzhgimeve të teleskopit të lidhur me Tokën, Europa është ekzaminuar nga një sërë fluturimesh të sondave hapësinore, e para që ndodhi në fillim të viteve 1970.

Europa ka sipërfaqen më të lëmuar të çdo objekti të njohur të ngurtë në Sistemin Diellor. Rinia e dukshme dhe butësia e sipërfaqes kanë çuar në hipotezën se një oqean prej uji që ekziston nën sipërfaqen e saj, e cila mund të strehojë jetë jashtëtokësore . Modeli mbizotërues sugjeron që nxehtësia nga përkulja e baticës bën që oqeani të mbetet i lëngët dhe drejton lëvizjen e akullit të ngjashëm me tektonikën e pllakave, duke thithur kimikate nga sipërfaqja në oqeanin poshtë. Kripa e detit nga një oqean nën sipërfaqe mund të jetë duke mbuluar disa tipare gjeologjike në Evropë, duke sugjeruar që oqeani po ndërvepron me dyshemenë e detit. Kjo mund të jetë e rëndësishme për të përcaktuar nëse Europa mund të jetë e banueshme. Përveç kësaj, Teleskopi Hapësinor Hubble zbuloi tufa avulli uji të ngjashme me ato të vëzhguara në hënën e Saturnit Enceladus, të cilat mendohet se shkaktohen nga kriogejzerë që shpërthejnë. Në maj 2018, astronomët siguruan prova mbështetëse të aktivitetit të pendës së ujit në Evropë, bazuar në një analizë të azhurnuar të të dhënave të marra nga sonda hapësinore Galileo, e cila rrotulloi rreth Jupiterit nga 1995 në 2003. Një aktivitet i tillë i pendës mund të ndihmojë studiuesit në një kërkim të jetës nga oqeani nëntokësor Europan pa pasur nevojë të ulen në hënë.

Zbulimi dhe emërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Europa, së bashku me tre hënat e tjera të mëdha të Jupiterit, Io, Ganymede dhe Callisto, u zbulua nga Galileo Galilei më 8 Janar 1610, dhe ndoshta në mënyrë të pavarur nga Simon Marius . Vëzhgimi i parë i raportuar i Io dhe Europa u bë nga Galileo në 7 Janar 1610 duke përdorur një teleskop refraktues të zmadhimit 20 × në Universitetin e Padovës . Sidoqoftë, në atë vëzhgim, Galileo nuk mund të ndante Io dhe Europa për shkak të zmadhimit të ulët të teleskopit të tij, kështu që të dy u regjistruan si një pikë e vetme drite. Të nesërmen, 8 janar 1610 (e përdorur si datë zbulimi për Evropën nga NjAB ), Io dhe Europa u panë për herë të parë si trupa të veçantë gjatë vëzhgimeve të Galileos mbi sistemin e Jupiterit. [1]

 1. ^ a b Blue, Jennifer (9 nëntor 2009). "Planet and Satellite Names and Discoverers". USGS. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stampa:Lexico
  Stampa:MW
 3. ^ G.G. Schaber (1982) "Geology of Europa", in David Morrison, ed., Satellites of Jupiter, vol. 3, International Astronomical Union, p 556 ff.
 4. ^ Greenberg (2005) Europa: the ocean moon
 5. ^ "JPL HORIZONS solar system data and ephemeris computation service". Solar System Dynamics. NASA, Jet Propulsion Laboratory. Marrë më 10 gusht 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e "Overview of Europa Facts". NASA. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2014. Marrë më 8 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e Yeomans, Donald K. (13 korrik 2006). "Planetary Satellite Physical Parameters". JPL Solar System Dynamics. Marrë më 5 nëntor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Showman, A. P.; Malhotra, R. (1 tetor 1999). "The Galilean Satellites". Science. 286 (5437): 77–84. doi:10.1126/science.286.5437.77. PMID 10506564. S2CID 9492520. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Geissler
 10. ^ Bills, Bruce G. (2005). "Free and forced obliquities of the Galilean satellites of Jupiter". Icarus. 175 (1): 233–247. Bibcode:2005Icar..175..233B. doi:10.1016/j.icarus.2004.10.028. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura cyclo
 12. ^ McGrath (2009). "Atmosphere of Europa". përmbledhur nga Pappalardo, Robert T.; McKinnon, William B.; Khurana, Krishan K. (red.). Europa. University of Arizona Press. ISBN 978-0-8165-2844-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>