Jump to content

Eusebio Sacristán

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eusebio Sacristán (2017)

Eusebio Sacristán Mena lindi më 13 prill të vitit 1964, i njohur me ermin Eusebio, ishte futbollist spanjoll, tani ndihmës trajner i dyte në FC Barcelona.

Si futbollist luajti për ekipin Real Valladolid në vitet 1983-87 dhe 1997-2002, Atlético Madrid 1987-88, FC Barcelona 1988-95 dhe në Celta de Vigo 1995-97. Ai po ashtu luajti dhe për Kombëtaren e Spanjës, Eusebio i luajti 15 ndeshje prej vitit 1986 deri me 1992, ai po ashtu u grumbullua në skuadër për Euro 1988.

Ai po ashtu ka edhe një shkollë të futbollit në Valladolid, në shkollë luajnë fëmijë prej 6 deri 12 vite.