Fântânele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fântânele
Komunë
Vendndodhja
Fântânele is located in Rumania
Fântânele
Fântânele

Koordinatat: 46°7′18.12″V 21°24′11.16″L / 46.1217000°V 21.4031000°L / 46.1217000; 21.4031000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Arad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40,18 [1] km2
Popullsia 3.460 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Fântânele dhe Tisa Nouă.
Koordinatat 46° 7′ 18.12″ Veri

21° 24′ 11.16″ Lindje

Fântânele është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.460 banorësh dhe sipërfaqe 40,18 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Fântânele dhe Tisa Nouă..

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1457.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)