Färjestaden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Färjestaden
Qytet
noform
Porta e anijeve në Färjestaden
Vendndodhja
Färjestaden is located in Suedia
Färjestaden
Färjestaden

Koordinatat: 56°39′V 16°29′L / 56.650°V 16.483°L / 56.650; 16.483

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Öland
Qarku Qarku Kalmar
Komuna Komuna Mörbylånga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.64 km2
Popullsia 5,018 banorë
Dendësia 1,082 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 386 3X
Prefiksi 0485

Färjestaden është qytet në Qarkun Kalmar, Suedi. Ndodhet në pjesën jugore në provincën Öland.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Färjestaden ka dy shkolla; Ölands Friskola[1] është shkollë e mesme i cili ka rreth 120 nxënës dhe Färjestadens skola[2] është shkollë komunale dhe ka më shumë se 500 nxënës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]