Félibrige

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Takimi i Félibrige në 1854: Frédéric Mistral, Joseph Roumanille, Théodore Aubanel, Jean Brunet, Paul Giéra, Anselme Mathieu, Alphonse Tavan

Félibrige ( shqiptimi frëngjisht: [felibʁiʒ] ; Lo Felibritgeocitanishten klasike, Lou Felibrigedrejtshkrimin mistralian, shqiptuar [lu feliˈβɾidʒe] ) është një shoqatë letrare dhe kulturore e themeluar në 1854 nga Frédéric Mistral dhe shkrimtarë të tjerë provençalë për të mbrojtur dhe promovuar gjuhën ocitane (e quajtur edhe langue d'Oc ) dhe letërsinë. Kryesohet nga një capoulié (norma klasike: capolièr ). [1]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala félibrige rrjedh nga félibre, një fjalë provençale që do të thotë nxënës ose ndjekës.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylli me shtatë cepa i Félibrige në flamurin e Ocitanisë, sipër dhe në të djathtë të kryqit ocitan qendror

Le Félibrige u themelua në Château de Font-Ségugne (ndodhet në Châteauneuf-de-Gadagne, Vaucluse ) më 21 maj 1854 (dita e Shën Estelës), nga shtatë poetë të rinj provençalë: Théodore Aubanel, Jean Brunet , Anselme . Mathieu, Frédéric Mistral, Joseph Roumanille dhe Alphonse Tavan . Së bashku, ata synuan të ringrinin gjuhën provençale dhe të kodifikonin ortografinë e saj.

Simboli i tij është një yll me shtatë cepa, i cili, siç shkruan Frederic Mistral në Lou tresor dóu Felibrige, është "një përkujtim për shtatë themeluesit e tij". [2]

Lëvizja filloi në Provencë, por shpejt arriti në të gjithë Ocitaninë . Ai u përhap në mesin e shkrimtarëve ocitanianë si Michel Camélat dhe Simin Palay (nga Gaskonja dhe Béarni ), Albert Arnavielle, Justin Bessou, Jacques dhe Gabriel Azaïs dhe Achille Mir ( Lengodoku ), Arsène Vermenouze ( Auvernja ), Joseph Roux ( Limuzini ). (Provenca), Brémonde de Tarascon ( Bouches-du-Rhône ), Batisto Bonnet ( Garda ) dhe Charles Maurras .

Félibrige është një organizatë e përqendruar në mbrojtjen dhe përkrahjen e gjuhës dhe kulturës ocitane, duke luftuar për njohjen e diversitetit kulturor si brenda Francës ashtu edhe në mbarë botën. Është gjithashtu një nga dy organizatat e përfaqësuara në të gjithë Oksitaninë që nga viti 1945, së bashku me Institut d'Estudis Occitans (IEO) .

Festivalet felebrigjiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një takim vjetor, Santo Estello, që mbahet në një qytet tjetër në Tokat e Okut . Banketi tradicional mbyllet me ritualin e Copa Santas .

Ka edhe Fêtes Félibréennes të tjera:

 • Që nga viti 1323, Jeux floraux e Toulouse, konsiderohet si model
 • Jeux floraux e Barcelonës
 • Orange
 • Në 1868 në Saint-Rémy-de-Provence [3]
 • Në 1895 në Vic-en-Carladès, me një program muzikor dhe vallëzimi ( Cabrette ) [4]
 • Në vitin 1900 në Château de Ventadour, me emrin Fête de l'églantine
 • Më 1902 në Bezjer
 • Në qershor 1903 dhe në 2009 në Sceaux
 • Më 1907 në Mauvezin, në Hautes-Pyrénées [5]
 • Në gusht 1914, në Sauveterre-de-Béarn
 • Në Puy-en-Velay [6]
 • Më 1935 në Monistrol-sur-Loire
 • Ndoshta Argentat, pas vitit 1935 me Chorale des gabariers de la Dordogne [7]

Jardin des Félibres (Kopshti i Felibrëve) në Sceaux[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1950 Sceaux, Hauts-de-Seine (një nga banlieuet pariziane) u emërua Cité Félibréenne . Një kopsht përkujtimor për këtë ngjarje u krijua rreth varrit të Jean-Pierre Claris de Florian, një poet dhe romancier francez, i njohur për fabulat e tij dhe një felibrigjist i njohur (ndoshta sepse nëna e tij ishte kastiliane). Kopshti shfaq gjithsej njëmbëdhjetë buste.

Kopshti ndodhet prapa kishës së Shën Jean-Baptiste ( Shën Gjon Pagëzori ) në Sceaux. Hyrja, e nënshkruar: Parc de Sceaux, Jardin des Félibres ndodhet në Avenue du Président Franklin Roosevelt në Sceaux.

Capouliés të Félibrige-it[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Félibrige kryesohet nga një capoulié .

 • 1876–1888: Frédéric Mistral
 • 1888–1891: Joseph Roumanille
 • 1891–1901: Félix Gras
 • 1901–1909: Pierre Devoluy
 • 1909–1919: Valère Bernard
 • 1919–1922: Joseph Fallen
 • 1922–1941: Marius Jouveau
 • 1941–1956: Frédéric Mistral
 • 1956–1962: Charles Rostaing
 • 1962–1971: Elie Bachas
 • 1971–1982: René Jouveau
 • 1982–1989: Paul Roux
 • 1989–1992: Paul Pons
 • 1992–2006: Pierre Fabre
 • 2006–2022: Jacques Mouttet
 • 2022–: Paulin Reynard

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • François-Juste-Marie Raynouard
 • Oksitan
 • dialekt provansal
 • Niçois
 • Trobador
 • La Coupo Santo
 • Le Jardin des Félibres në Sceaux

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "capolier". Dicod'Òc. Lo Congrès permanent de la lenga occitana. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2022. Marrë më 2022-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Frederic Mistral, Lo tresor dóu Felibrige, vol. II, p. 887: Una estela a sèt rais es lo simbòl dau Felibritge, en memòria dei sèt felibres que lo fondèron a Font Segunha. (A seven-pointed star is the symbol of the Félibrige, in memory of the seven félibres who founded it in Font-Ségugne.)
 3. ^ Marcel Bonnet, « À propos des Fêtes Félibréennes de Saint Rémy en 1868: Zola contre Mistral », in Congrès de civilisation et de culture provençales. Éd. B. A. Taladoire. Avignon, Palais du Roure, 1961, pp. 31 38
 4. ^ "Cabrettes et cabrettaïres (Auvergne) avec gravure dans le texte de cet instrument et de photos dans le texte de Vic Sur Cère et du concours de cabrettes de la ville aux fêtes félibréennes de 1895." Charles Mayet, in Le Magasin pittoresque, 1896, livraison n°13, pp. 209-224
 5. ^ Une affiche est conservée au Musée d'Arles. Elle représente des instruments de musique: guitare, vielle, fifre-tambour et cornemuse.
 6. ^ Les fêtes Félibréennes du Puy,slnd, in-12°, 148 p, 10 photographies hors-texte
 7. ^ Fête son soixante-dixième anniversaire en 2005, avec la participation de L’École Ventadour de Tulle, La Bourrée Limousine de Brive, Les Vergnassous de St Germain Les Vergnes, Lou Gerbassous d’Ambazac, Les Pastourelles de Brive la Gaillarde, L’Eicola dau Barbichet de Limoges, L’Eiscola Dau Mont-Gargan de La Croisille-sur-Brillance, L’Églantino Dau Lémouzi de Limoges, Les Pastoureaux de la Valoine de Feytiat, Les Réveillés de Saintet-Fortunade, Les Amis de la Bourrée de Saint-Privat, Les Ranchos de Tulle