Jump to content

F.C. Internazionale Milano Primavera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inter Primavera
Pseudonimi(et)Nerazzurri, La Beneamata, Il Biscione
StadiumiCentro Sportivo Giacinto Facchetti
PronariFlamuri Steven Zhang
LigaCampionato Primavera - Trofeo "Giacinto Facchetti"
2017-20181
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

FC Internazionale Milano Primavera është skuadra U–19 e klubit futbollistik profesionist italian FC Internazionale Milano. Ata luajnë në Grupin B të Campionato Primavera - Trofeo "Giacinto Facchetti". Ata kanë qënë kampion italian shtatë herë dhe pesë herë fitues të Coppa Italia Primavera. Ata gjithashtu kanë marrë pjesë në ingaurimin e Torneo di Viareggio, një turnament ndërkombëtar të cilën ata e kanë fituar gjashtë herë.

Në mars 2012, Inter U–19 u shpallën kampion të edicionit përurues të NextGen Series, një turnament futbolli që përfshinë skuadrat U–19 nga 16 klube të ndryshme të Europës.

Primavera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 shtator 2018[1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
32 Argjentina Sm Facundo Colidio
40 Italia Mf Lorenzo Gavioli
59 Serbia Pt Vladan Đekić
64 Republika e Irlandës Mb Ryan Nolan
65 Sllovenia Mf Maj Rorič
67 Italia Mb Gabriele Zappa
74 Italia Sm Eddy Salcedo (në huazim nga Genoa)
99 Italia Mb Niccolo Corrado
Italia Pt Giacomo Pozzer
Italia Pt Nicola Tintori
Italia Mb Lorenzo Colombini
Italia Mb Davide Grassini
Italia Mb Michael Ntube
Italia Mb Nicholas Rizzo
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Italia Mb Laurens Serpe (në huazim nga Genoa)
Belgjika Mb Flor van den Eynden
Italia Mf Marco Ballabio
Sllovenia Mf Elian Demirovič
Belgjika Mf Tibo Persyn
Italia Mf Marco Pompetti
Italia Mf Andrea Rizzo Pina (në huazim nga Atalanta)
Italia Mf Thomas Schirò
Italia Sm Andrea Adorante
Italia Sm Felice D'Amico
Italia Sm Davide Merola
Italia Sm Samuelle Mulattieri
Italia Sm Edoardo Vergani

Ne huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë përfshirë të gjithë lojtarët e ditëlindjes 1996 dhe 1997, të cilët janë ende në kohë për të luajtur me Primaverën

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Italia Pt Giovanni Ranieri (te Spal)
Italia Pt Alessandro Feleppa (te A.C. Ponte San Pietro Isola S.S.D.)
Italia Mb Riccardo Bisceglia (te Carpi)
Ghana Mb Francis Boateng (te Verona)
Italia Mb Alessandro Businaro (te Livorno)
Italia Mb Simone Bandini (te Chievo)
Italia Mb Riccardo Disceglia (te Inveruno)
Italia Mb Federico Simonato (te Varese)
Italia Mf Mirko Nufi (te Pergolettese)
Italia Mf Enzo Levacher (te Varese)
Stampa:Country data Dominican Republic Mf Geremy Lombardi (te Parma)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Italia Mf Giuseppe Maiorano (te Sassuolo)
Italia Mf Riccardo Gaiola (te Cesena)
Italia Mf Salvatore Russo (te Spezia)
Italia Sm Ismael Sanogo (te Pro Piacenza)
Italia Mb Nicolò Gazzetti (te Carpi)
Stampa:Country data Cote d'Ivoire Sm Pierre Desiree Zebli (te Perugia)
Italia Sm Simone Golia (te Bologna)
Italia Sm Lorenzo Mitta (te Parma)
Kameruni Sm Franck Emmanuel Didiba Mboke (te Parma)
Italia Sm Gianluca Dauria (te Neapolis)

Historia e trajnereve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Campionato Nazionale Primavera
  • Fitues (7): 1963–64, 1965–66, 1968–69, 1988–89, 2001–02, 2006–07, 2011–12
  • Finalist (4): 1979-80, 2002–03, 2003–04, 2007–08
 • Coppa Italia Primavera
  • Fitues (5): 1972–73, 1975–76, 1976–77, 1977–78, 2005–06
  • Finalist (1): 2006–07
 • Super Coppa Primavera
  • Finalist (3): 2006, 2007, 2012
 • Torneo di Viareggio
 • NextGen series

Sistemi i të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e sektorit të të rinjëve të Interit është në Centro Sportivo Giacinto Facchetti, 30.000 metra katror për një stërvitje profesionale dhe edukimit mes rretheve të Niguarda dhe Bressos në veri të Milanos.[4]

Sektori i të Rinjëve të Interit ka 20 vëzhgues talentësh në rajonin e Lombardisë. Ata të gjithë raportojnë drejtpërdrejt koordinatorit të përgjithshëm në Milano.[4]

Pas skuadrës Primavera (U–19), ka edhe nëntë skuadra të tjera që janë renditur më poshtë:

 • Juniores Berretti (U–18)
 • Allievi Nazionali (U–17)
 • Allievi Nazionali Fascia B (U–16)
 • Giovanissimi Nazionali (U–15)
 • Giovanissimi Regionali (U–14)
 • Giovanissimi Regionali Fascia B (U–13)
 • Esordienti (U–12)
 • Pulcini Regionali (U–11)
 • Pulcini B (U–10)
 • Pulcini C (U–9)

Për më tepër, Internazionale ka klube artificiale të lidhur rreth botës, të tilla si:

 • Accademia Internazionale Calcio, Milano

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Campionato Ragazzi: 1
  • 1937–38
 • Campionato Berretti: 4
  • 1979–80, 1983–84, 1990–91, 2011–12
 • Campionato Allievi Nazionali: 5
  • 1984–85, 1986–87, 1990–1991, 1997–98, 2007–08
 • Campionato Giovanissimi Nazionali: 7
  • 1987-88, 1996–97, 2002–03, 2005–06, 2008–09, 2011–12, 2012–13

Ish lojtarë të shquar të Primaverës dhe të sistemit të të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë lojtarë që kanë dalë nga sistemi i të rinjëve të Interit kanë dalë nga akademia dhe janë bërë futbollistë profesionistë. Lista e lojtarëve të mëposhtëm kanë luajtur me Interin dhe e kanë përfaqsuar kombëtaren e tyre në të gjitha nivelet e moshave dhe gjithashtu kanë pasur një karrierë të suksesshme me klubet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Inter.it". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2019. Marrë më 21 nëntor 2018.
 2. ^ "Settore Giovanile, gli allenatori della stagione 2013/2014". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 5 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014.
 3. ^ "La presentazione alla stampa di Stefano Vecchi". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 12 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014.
 4. ^ a b "services". giovanili.inter.it (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2012. Marrë më 3 prill 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]