F.C. Internazionale Milano Primavera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

FC Internazionale Milano Primavera është skuadra U–19 e klubit futbollistik profesionist italian FC Internazionale Milano. Ata luajnë në Grupin B të Campionato Primavera - Trofeo "Giacinto Facchetti". Ata kanë qënë kampion italian shtatë herë dhe pesë herë fitues të Coppa Italia Primavera. Ata gjithashtu kanë marrë pjesë në ingaurimin e Torneo di Viareggio, një turnament ndërkombëtar të cilën ata e kanë fituar gjashtë herë.

Në mars 2012, Inter U–19 u shpallën kampion të edicionit përurues të NextGen Series, një turnament futbolli që përfshinë skuadrat U–19 nga 16 klube të ndryshme të Europës.

Primavera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 shtator 2018[1]

Nr. Pozicioni Lojtari
32 Flag of Argentina.svg Sm Facundo Colidio
40 Flag of Italy.svg Mf Lorenzo Gavioli
59 Flag of Serbia.svg Pt Vladan Đekić
64 Flag of Ireland.svg Mb Ryan Nolan
65 Flag of Slovenia.svg Mf Maj Rorič
67 Flag of Italy.svg Mb Gabriele Zappa
74 Flag of Italy.svg Sm Eddy Salcedo (në huazim nga Genoa)
99 Flag of Italy.svg Mb Niccolo Corrado
Flag of Italy.svg Pt Giacomo Pozzer
Flag of Italy.svg Pt Nicola Tintori
Flag of Italy.svg Mb Lorenzo Colombini
Flag of Italy.svg Mb Davide Grassini
Flag of Italy.svg Mb Michael Ntube
Flag of Italy.svg Mb Nicholas Rizzo
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Laurens Serpe (në huazim nga Genoa)
Flag of Belgium.svg Mb Flor van den Eynden
Flag of Italy.svg Mf Marco Ballabio
Flag of Slovenia.svg Mf Elian Demirovič
Flag of Belgium.svg Mf Tibo Persyn
Flag of Italy.svg Mf Marco Pompetti
Flag of Italy.svg Mf Andrea Rizzo Pina (në huazim nga Atalanta)
Flag of Italy.svg Mf Thomas Schirò
Flag of Italy.svg Sm Andrea Adorante
Flag of Italy.svg Sm Felice D'Amico
Flag of Italy.svg Sm Davide Merola
Flag of Italy.svg Sm Samuelle Mulattieri
Flag of Italy.svg Sm Edoardo Vergani

Ne huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë përfshirë të gjithë lojtarët e ditëlindjes 1996 dhe 1997, të cilët janë ende në kohë për të luajtur me Primaverën

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Pt Giovanni Ranieri (te Spal)
Flag of Italy.svg Pt Alessandro Feleppa (te A.C. Ponte San Pietro Isola S.S.D.)
Flag of Italy.svg Mb Riccardo Bisceglia (te Carpi)
Flag of Ghana.svg Mb Francis Boateng (te Verona)
Flag of Italy.svg Mb Alessandro Businaro (te Livorno)
Flag of Italy.svg Mb Simone Bandini (te Chievo)
Flag of Italy.svg Mb Riccardo Disceglia (te Inveruno)
Flag of Italy.svg Mb Federico Simonato (te Varese)
Flag of Italy.svg Mf Mirko Nufi (te Pergolettese)
Flag of Italy.svg Mf Enzo Levacher (te Varese)
Flag of Dominican Republic.svg Mf Geremy Lombardi (te Parma)
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Italy.svg Mf Giuseppe Maiorano (te Sassuolo)
Flag of Italy.svg Mf Riccardo Gaiola (te Cesena)
Flag of Italy.svg Mf Salvatore Russo (te Spezia)
Flag of Italy.svg Sm Ismael Sanogo (te Pro Piacenza)
Flag of Italy.svg Mb Nicolò Gazzetti (te Carpi)
Flag of Cote d'Ivoire.svg Sm Pierre Desiree Zebli (te Perugia)
Flag of Italy.svg Sm Simone Golia (te Bologna)
Flag of Italy.svg Sm Lorenzo Mitta (te Parma)
Flag of Cameroon.svg Sm Franck Emmanuel Didiba Mboke (te Parma)
Flag of Italy.svg Sm Gianluca Dauria (te Neapolis)

Historia e trajnereve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Campionato Nazionale Primavera
  • Fitues (7): 1963–64, 1965–66, 1968–69, 1988–89, 2001–02, 2006–07, 2011–12
  • Finalist (4): 1979-80, 2002–03, 2003–04, 2007–08
 • Coppa Italia Primavera
  • Fitues (5): 1972–73, 1975–76, 1976–77, 1977–78, 2005–06
  • Finalist (1): 2006–07
 • Super Coppa Primavera
  • Finalist (3): 2006, 2007, 2012
 • Torneo di Viareggio
 • NextGen series

Sistemi i të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e sektorit të të rinjëve të Interit është në Centro Sportivo Giacinto Facchetti, 30.000 metra katror për një stërvitje profesionale dhe edukimit mes rretheve të Niguarda dhe Bressos në veri të Milanos.[4]

Sektori i të Rinjëve të Interit ka 20 vëzhgues talentësh në rajonin e Lombardisë. Ata të gjithë raportojnë drejtpërdrejt koordinatorit të përgjithshëm në Milano.[4]

Pas skuadrës Primavera (U–19), ka edhe nëntë skuadra të tjera që janë renditur më poshtë:

 • Juniores Berretti (U–18)
 • Allievi Nazionali (U–17)
 • Allievi Nazionali Fascia B (U–16)
 • Giovanissimi Nazionali (U–15)
 • Giovanissimi Regionali (U–14)
 • Giovanissimi Regionali Fascia B (U–13)
 • Esordienti (U–12)
 • Pulcini Regionali (U–11)
 • Pulcini B (U–10)
 • Pulcini C (U–9)

Për më tepër, Internazionale ka klube artificiale të lidhur rreth botës, të tilla si:

 • Accademia Internazionale Calcio, Milano

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Campionato Ragazzi: 1
  • 1937–38
 • Campionato Berretti: 4
  • 1979–80, 1983–84, 1990–91, 2011–12
 • Campionato Allievi Nazionali: 5
  • 1984–85, 1986–87, 1990–1991, 1997–98, 2007–08
 • Campionato Giovanissimi Nazionali: 7
  • 1987-88, 1996–97, 2002–03, 2005–06, 2008–09, 2011–12, 2012–13

Ish lojtarë të shquar të Primaverës dhe të sistemit të të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë lojtarë që kanë dalë nga sistemi i të rinjëve të Interit kanë dalë nga akademia dhe janë bërë futbollistë profesionistë. Lista e lojtarëve të mëposhtëm kanë luajtur me Interin dhe e kanë përfaqsuar kombëtaren e tyre në të gjitha nivelet e moshave dhe gjithashtu kanë pasur një karrierë të suksesshme me klubet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Inter.it". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. Marrë më 21 nëntor 2018.
 2. ^ "Settore Giovanile, gli allenatori della stagione 2013/2014". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 5 korrik 2013. Marrë më 24 korrik 2014.
 3. ^ "La presentazione alla stampa di Stefano Vecchi". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. 12 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014.
 4. ^ a b "services". giovanili.inter.it (në italisht). Marrë më 3 prill 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]