Jump to content

FAMAS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krahasimi i FAMAS në shijet F1 dhe G2

FAMAS është një pushkë sulmi bullpup e projektuar dhe prodhuar në Francë nga MAS në 1978, 1 vit Steyr AUG austriak. Njihet nga trupat franceze si Le Clairon (Trumpeta) për shkak të formës së saj të veçantë. FAMAS njihet për shkallën e lartë të zjarrit në 1100 fishekë/minutë. Duke filluar nga viti 2017, FAMAS-i u zëvendësua në shumicën e njësive të vijës së frontit në Ushtrinë Franceze nga HK416F dhe pritet të qëndrojë në shërbim të kufizuar deri në vitin 2028.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FAMAS", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-05, marrë më 2022-12-22