FC Akhmat Grozny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Republican Football Club Akhmat Grozny (Chechen: футболан клуб Ахмат Соьлжа-ГӀала; Russian: Республиканский футбольный клуб Ахмат Грозный) është një klub futbolli profesionist rus nga Grozni, Çeçeni, që luan në Premier League të Rusisë. Ekipi u emërua Terek midis 1958 dhe 2017.

Historia

Ajo u themelua në vitin 1946, si Dinamo; ajo ndryshoi emrin e saj në 1948 në Neftyanik dhe në vitin 1958 në Terek, ajo ndryshoi emrin përsëri në vitin 2017 në Akhmat.

Në vitet 1990 klubi u shpërbë për disa kohë për shkak të luftës në Çeçeni. Nga vitet 1990 deri në vitin 2007, klubi luajti ndeshjet e veta në qytetin fqinj të Pyatigorsk, Stavropol Krai. Para fillimit të sezonit të Ligës Premier të vitit 2008, Bashkimi i Futbollit Rus i dha Terek të drejtën për të pritur ndeshjet e Premier League në Grozny. [1]

Ata fituan Kupën ruse duke mundur Krylya Sovetov Samara në finale dhe Divizionin e Parë rus në vitin 2004. Në vitin 2004 ata përparuar nëpërmjet kualifikimit të UEFA Cup duke mundur ekipin polak Lech Poznań 1-0 në të dyja takimet, por u mund zvicerianet e FC Basel në raundin e parë. Ata luajtën në Premier Ligën e Rusisë në vitin 2005, por rane nga kategoria pas përfundimit të sezonit. Terek përfundoi i dyti në Divizionin e Parë më 2007 dhe u rikthye në Premier Ligë.

Më 3 korrik 2008, Terek nënshkroi me tre lojtarë rumune në një herë:. Andrei Margaritescu (Dinamo Bucureşti), Florentin Petre (CSKA Sofia) dhe Daniel Pancu (Rapid Bucureşti) [2] Terek përfundoi në vendin e 12-të në sezonin e Ligës Premier të vitit 2010.

Një stadium i ri është ndërtuar për klubin me një kapacitet prej 30,000.

Cameroonian FC Lotus-Terek Yaoundé, e themeluar nga lojtari i Terek Guy Stephane Essame dhe trainer Thomas Libiih, është një ekip i klubit rus. [3]

Në janar 2011, klubi afroi ish-futbollistin holandez Ruud Gullit me një kontratë 18-mujore për të menaxhuar klubin. [4] Më 14 qershor 2011 Gullit u shkarkua për rezultate të dobëta. [5]

Më 7 qershor 2017, ekipi u riemërua nga FC Terek në FC Akhmat, pas Akhmad Kadyrov. [6]

Më 30 tetor 2017, menaxheri Oleg Kononov dha dorëheqjen, [7] Mikhail Galaktionov morri përsipër kujdestain, para se të shpallet si menaxher i përhershëm i Akhmat-së më 14 dhjetor 2017