FC Barcelona B

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barcelona B
FC Barcelona.svg
Pseudonimi(et)Barça B
Themeluar12 qershor 1970; 44 vite më parë
si FC Barcelona Atlètic
StadiumiMini Estadi
Nxënësia15,457 vende
PronariFlamuri Josep Maria Bartomeu
TrajneriFlamuri Jordi Vinyals
LigaSegunda División
2013–143
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Futbol Club Barcelona "B" është një klub futbollistik spanjoll me seli në Barcelonë, komuniteti autonom i Katalonjës. Themeluar në vitin 1970 si FC Barcelona Atlètic, "Barça B" është skuadra rezervë e FC Barcelonës, dhe aktualisht luan në Segunda División, duke i zhvilluar ndeshjen si vendas në Mini Estadi.

Skuadrat rezervë në Spanjë luajnë në të njëjtin sistem lige si skuadrat kryesore, në vend që të luajnë në ligën e skuadrave rezervë. Ato duhet të luajnë një nivel më poshtë se skuadra kryesore, kështu që, Barcelona B nuk ka të drejtën të ngjitet në La Liga dhe të luajë në Copa del Rey.

Shkolla e FC Barcelonës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Barcelona B ka zbuluar shumë talente të mëdha. Eshtë një numër i madh talente që kanë ardhur nga Barca B. Ktu janë disa nga talentet që kanë arritur shumë : Francisco Jose Carrasco, Ramon Maria Caldere, Guillermo Amor, Albert Ferrer, Josep Guardiola, Sergi, Thiago Motta, Victor Valdes, Carles Puyol, Xavi, Andres Iniesta, Lionel Messi, Giovani dos Santos, Bojan Krkic, etj, të gjithë këta kanë luajtur në FC Barcelona B dhe kanë arritur të ngjiten në FC Barcelona. Janë edhe disa të tjerë që nuk kanë arritur të ngjiten në klubin e parë po kanë shkuar neper klube të tjera të mëdha. Ata janë : Ivan de la Pena, David Sanchez, Luis Garcia, Pepe Reina, Mikel Arteta, Fran Merida,, Cesc Fabregas, Albert Luque, etj.

Skuadra aktuale 2008-09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Spain.svg Pt Oier Olazábal
Flag of Spain.svg Pt Rubén Miño
Flag of Spain.svg Pt Jordi Masip
Flag of Spain.svg Mb Alberto Botía
Flag of Spain.svg Mb José Antonio Solano
Flag of Spain.svg Mb David Córcoles
Flag of Spain.svg Mb Víctor Espasandín
Flag of Spain.svg Mb Héctor Verdés
Flag of Spain.svg Mb Joni López
Flag of Spain.svg Mb Oriol Romeu
Flag of Spain.svg Mf Xavi Torres
Flag of Spain.svg Mf Abraham González
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Spain.svg Mf Sergi Busquets
Flag of Spain.svg Mf José Manuel Rueda
Flag of Spain.svg Mf Antonio Longás
Flag of Spain.svg Mf Andreu Fontàs
Flag of Spain.svg Mf Thiago Alcántara
Flag of Spain.svg Sm Rubén Rayo
Flag of Israel.svg Sm Gai Assulin
Flag of Spain.svg Sm Nolito
Flag of Spain.svg Sm Víctor Vázquez
Flag of Venezuela.svg Sm Jeffrén Suárez
Flag of Serbia.svg Sm Goran Maric

I ardhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Spain.svg Mb Solano (nga Écija Balompié)
Flag of Spain.svg Mb Rayo (nga Villajoyosa CF)
Flag of Spain.svg Mf Longás (nga Real Zaragoza)
Flag of Spain.svg Sm Nolito (nga Écija Balompié)
Flag of Spain.svg Mb Héctor Verdés (nga Xerez CD)
Flag of Spain.svg Mb Joni López (nga Sporting de Gijón)
Flag of Serbia.svg Sm Maric (nga Celta de Vigo)

Larguar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Spain.svg Pt Pau Torres (to Terrassa FC)
Flag of Spain.svg Mb Chico (to UD Almería)
Flag of Spain.svg Mf Dimas Delgado (to CD Numancia)
Flag of Spain.svg Mb Fali (to Terrassa FC)
Flag of Spain.svg Mb Marc Valiente (to Sevilla Atlético)
Flag of Spain.svg Sm Iago Falqué (to Juventus)

Trofet e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Liga e dyte Kampion (Segunda Division) – 1955-56.
  • Liga e dyte B Kampion – 1981-82, 1990-91, 1997-98, 2001-02.
  • Liga e trete Kampion – 1973-74.

Trajneret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Po ashtu dhe FC Barcelona B ka pasur trajner Junade Ramos, Carles Rexach dhe Jose Mourinho që kanë arritur tashme shumë.

FC Barcelona B ka një trajner të mirë që është në vendin e dytë të ligës së kater, dhe sic duket do të ngjitet më lartë pra në ligën e trete, ai është Josep Guardiola.