Jump to content

FGM-148 Javelin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Ushtar Lëshon një Raketë Antitank FGM-148 Javelin.

FGM-148 Javelin ose Advanced Anti-Tank Weapon System-Medium (AAWS-M), është një sistem raketor portativ antitank i prodhuar nga Amerika, në shërbim që nga viti 1996 dhe i përmirësuar vazhdimisht. Ai zëvendësoi raketën antitank M47 Dragon në shërbimin amerikan. Dizajni i tij "zjarr dhe harro" përdor udhëzim automatik infra të kuqe që lejon përdoruesin të kërkojë mbulim menjëherë pas lëshimit, në kontrast me sistemet e drejtuara me tela, si sistemi i përdorur nga Dragon, të cilat kërkojnë që një përdorues të drejtojë armën gjatë gjithë angazhimit. Koka e luftës kundër tankeve (HEAT) me eksploziv të lartë të Javelin mund të mposht tanket moderne, duke i goditur nga lart, ku armatura e tyre është më e hollë dhe është gjithashtu e dobishme kundër fortifikimeve në një sulm të drejtpërdrejtë.

Që nga viti 2019, Javelin ishte përdorur në rreth 5.000 angazhime të suksesshme.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FGM-148 Javelin", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-20, marrë më 2022-12-24