FIFA Kupa e Konfederatave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

FIFA Kupa e Konfederatave është një turnament për kombëtaret e futbollit që zhvillohet 1 herë në 4 vite nga FIFA. Në këtë turnament mund të marrin pjesë skuadra nga 6 kontinente të ndryshme (UEFA, CONMEBOL, CONCACAF, CAF, AFC, OFC), sëbashku me mikpritësin e Kupës së Botës që kualifikohet automatikisht, duke e bërë numrin e skuadrave 8.

Që nga viti 2005, mikpritësi i Kupës së Konfederatave ka qënë mikpritësi edhe i Kupës së Botës. Brazili ka qënë mikpritësi i edicionit të vitit 2013 nga data 15 qershor e deri në datën 30 qershor, arriti deri në finale ku mundi Spanjën me rezultatin 3–0.

FIFA Kupa e Konfederatave
Krijimi 1992
Numri i skuadrave 8
Kampioni aktual Flag of Germany.svg Gjermania
Skuadra me më shumë trofe Flag of Brazil.svg Brazili (4 Trofe)
Faqja e internetit Official website Arkivuar 15 qershor 2010 tek Wayback Machine


Historia dhe detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e Kupës së Konfederatave të vitit 2005 i luajur nga Gjermania dhe Brazilit.
Shtetet që kanë marrë pjesë nga edicioni i parë e tani, rezultati i shteteve pjesmarrëse.

Turnamenti i parë është organizuar në Arabinë Saudite dhe është quajtur King Fahd Cup. Ky turnament ka pasur këtë në edicionet e viteve 1992 dhe 1995. Në vitin 1997, FIFA mori në kontroll organizimin e turnamentit dhe i ndryshoi emrin duke e bërë FIFA Confederations Cup (FIFA Kupa e Konfederatave), dhe gjithashtu bëri që ky turnament të zhvilloheshe 1 herë në 2 vite [1].

Që nga viti 2005, turnamenti u zhvillua dhe vazhdon të zhvillohet 1 herë në 4 vite, dhe ai shtet që mikpret Kupën e Konfederatave, 1 vit më vonë bëhet edhe mikpritësi i Kupës së Botës [2]. Të gjithë shtetet e gjashtë kontinenteve, kanë të drejtë pë të konkuruar në luftën për të qënë mikpritës i Kupës së Konfederatave. Në votimin final marrin pjesë 2 shtete. Shteti që e ka mikpritur më shumë këtë kompedicion është Arabia Saudite, ajo si krijuese e këtij kompedicioni, mikpriti 3 edicionet e para. Edicioni i vitit 2001, është edicioni i parë që mikpritet nga 2 shtete, respektivisht Japonia dhe Korea e Jugut.

Për të qënë mikpritës i Kupës së Konfederatave, një shtet duhet të ketë stadiumi që të plotësojnë kriteret e FIFA-s, stadiumet gjithashtu duhet të kenë kapacitet të madhë për të plotësuar numrin e tifozëve, duhet që infrastruktura të jetë e rregullt, hotoletet dhe dyqanet të jenë në gjënde të mirë [3].

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupa King Fahd[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Mikpritëse Finalja Vendi i tretë
Fitues Rezultati Finalisti Vendi i tretë Rezultati Vendi i katërt
1992 [4] Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of Argentina.svg Argjentina 3–1 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of the United States.svg Amerika 5–2 Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë
1995 [4] Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of Denmark.svg Danimarka 2–0 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Mexico.svg Meksika 1–1
(5–4 pen.)
Flag of Nigeria.svg Nigeria

FIFA Kupa e Konfederatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Mikpritëse Finalja Vendi i tretë
Fitues Rezultati Finalisti Vendi i tretë Rezultati Vendi i katërt
1997 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite Flag of Brazil.svg Brazili 6–0 Flag of Australia.svg Australia Flag of the Czech Republic.svg Çekia 1–0 Flag of Uruguay.svg Uruguaji
1999 Flag of Mexico.svg Meksika Flag of Mexico.svg Meksika 4–3 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of the United States.svg Amerika 2–0 Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite
2001 Flag of South Korea.svg Korea Jugore
Flag of Japan.svg Japonia
Flag of France.svg Franca 1–0 Flag of Japan.svg Japonia Flag of Australia.svg Australia 1–0 Flag of Brazil.svg Brazili
2003 Franca Franca Flag of France.svg Franca 1–0
(shtesë)
Flag of Cameroon.svg Kameruni Flag of Turkey.svg Turqia 2–1 Flag of Colombia.svg Kolumbia
2005 Gjermania Gjermania Flag of Brazil.svg Brazili 4–1 Flag of Argentina.svg Argjentina Flag of Germany.svg Gjermania 4–3
(shtesë)
Flag of Mexico.svg Meksika
2009 flamuri Afrika jugore Flag of Brazil.svg Brazili 3–2 Flag of the United States.svg Amerika Flag of Spain.svg Spanja 3–2
(shtesë)
Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
2013 Flag of Brazil.svg Brazili Flag of Brazil.svg Brazili 3–0 Flag of Spain.svg Spanja Flag of Italy.svg Italia 3-2 Flag of Uruguay.svg Uruguaji
2017 Rusia Rusia Flag of Germany.svg Gjermania 1–0 Flag of Chile.svg Kili Flag of Portugal.svg Portugalia 2-1 Flag of Mexico.svg Meksika
2021 flamuri Katari

Statistikat e skuadrave ndër vite[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Fitues Finalist Vendi i tretë Vendi i katërt
Flag of Brazil.svg Brazili 4 (1997, 2005, 2009, 2013*) 1 (1999) 1 (2001)
Flag of France.svg Franca 2 (2001, 2003*)
Flag of Argentina.svg Argjentina 1 (1992) 2 (1995, 2005)
Flag of Mexico.svg Meksika 1 (1999*) 1 (1995) 1 (2005)
Flag of Denmark.svg Danimarka 1 (1995)
Flag of the United States.svg Amerika 1 (2009) 2 (1992, 1999)
Flag of Australia.svg Australia 1 (1997) 1 (2001)
Flag of Spain.svg Spanja 1 (2013) 1 (2009)
Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 1 (1992*) 1 (1999)
Flag of Japan.svg Japonia 1 (2001*)
Flag of Cameroon.svg Kameruni 1 (2003)
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 1 (1997)
Flag of Turkey.svg Turqia 1 (2003)
Flag of Germany.svg Gjermania 1 (2005*)
Flag of Italy.svg Italia 1 (2013)
Flag of Uruguay.svg Uruguaji 2 (1997, 2013)
Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë 1 (1992)
Flag of Nigeria.svg Nigeria 1 (1995)
Flag of Colombia.svg Kolumbia 1 (2003)
Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut 1 (2009*)

Ecuria e skuadrave pjesmarrëse ndër vite[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Team Flag of Saudi Arabia.svg
1992
Flag of Saudi Arabia.svg
1995
Flag of Saudi Arabia.svg
1997
Flag of Mexico.svg
1999
Flag of Japan.svg
2001
Flag of France.svg
2003
Flag of Germany.svg
2005
Flag of South Africa.svg
2009
Flag of Brazil.svg
2013
Total
Flag of Argentina.svg Argjentina F 2ti 2nd 3
Flag of Australia.svg Australia 2ti 3ti G 3
Flag of Bolivia.svg Bolivia G 1
Flag of Brazil.svg Brazili F 2ti 4ti G F F F 7
Flag of Cameroon.svg Kameruni G 2ti 2
Flag of Canada.svg Kanadaja G 1
Flag of Colombia.svg Kolumbia 4ti 1
Flag of the Czech Republic.svg Çekia 3ti 1
Flag of Denmark.svg Danimarka F 1
Flag of Egypt.svg Egjipti G G 2
Flag of France.svg Franca F F 2
Flag of Germany.svg Gjermania G 3ti 2
Flag of Greece.svg Greqia G 1
Flag of Iraq.svg Iraku G 1
Flag of Italy.svg Italia G 3ti 2
Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë 4ti 1
Flag of Japan.svg Japonia G 2ti G G G 5
Flag of Mexico.svg Meksika 3ti G F G 4ti G 6
Flag of New Zealand.svg Zerlanda e Re G G G 3
Flag of Nigeria.svg Nigeria 4ti G 2
Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 2ti G G 4ti 4
Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut G 4ti 2
Flag of South Korea.svg Korea e Jugut G 1
Flag of Spain.svg Spanja 3ti 2ti 2
Flag of Tahiti.svg Tahiti G 1
Flag of Tunisia.svg Tunizia G 1
Flag of Turkey.svg Turqia 3ti 1
Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara G 1
Flag of the United States.svg Amerika 3ti 3ti G 2ti 4
Flag of Uruguay.svg Uruguaji 4ti 4ti 2

F: Fitues i turnamentit.
G: I eleminuar në fazën e grupeve.
Q: I kualifikuar për turnamentin e ardhshëm.

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit e përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari Kombësia Gola
Cuauhtémoc Blanco Flag of Mexico.svg Meksika 9
Ronaldinho Flag of Brazil.svg Brazili
Fernando Torres Flag of Spain.svg Spanja 8
Adriano Flag of Brazil.svg Brazili 7
Romário Flag of Brazil.svg Brazili
Marzouk Al-Otaibi Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite 6
David Villa Flag of Spain.svg Spanja
Alex Flag of Brazil.svg Brazili 5
John Aloisi Flag of Australia.svg Australia
Luís Fabiano Flag of Brazil.svg Brazili
Fred Flag of Brazil.svg Brazili
Robert Pirès Flag of France.svg Franca
Vladimír Šmicer Flag of the Czech Republic.svg Çekia

Hat-trick[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vladimír Šmicer, Ronaldo, Romário, Cuauhtémoc Blanco, Marzouk Al-Otaibi, Ronaldinho, Luciano Figueroa, Fernando Torres, David Villa, Nnamdi Oduamadi dhe Abel Hernández janë 11 lojtarët që kanë arritur të shënojnë një Hat-trick në Kupën e Konfederatave, Torres është i vetmi lojtar që ka arritur të shënoj 2 Hat-trick, Blanco, Hernández dhe Torres janë lojtarët e vetëm që kanë arritur të shënojnë 4 Gola në një ndeshje.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Topi i artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Topi i artë" është një çmim që i jepet lojtarit me performancën më të mirë gjatë një Kupe Konfederate. Lojtari fitues zgjidhet nga vitimi i mediave botërore.

Turnamenti Fituesi
1997 Arabia Saudite Flag of Brazil.svg Denilson
1999 Meksika Flag of Brazil.svg Ronaldinho
2001 Japonia/Korea Flag of France.svg Robert Pirès
2003 Franca Flag of France.svg Thierry Henry
2005 Gjermania Flag of Brazil.svg Adriano
2009 Afrika e Jugut Flag of Brazil.svg Kaká
2013 Brazili Flag of Brazil.svg Neymar

Doreza e artë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Doreza e artë" është një çmim që i jepet portierit më të mirë të turnamentit.

Turnamenti Doreza e artë
2005 Gjermania Flag of Mexico.svg Oswaldo Sánchez
2009 Afrika e Jugut Flag of the United States.svg Tim Howard
2013 Brazili Flag of Brazil.svg Júlio César

FIFA Fair Play[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"FIFA Fair Play" është një çmim që i jepet skuadrës më të drejtë dhe më të ndershme të turnamentit.

Tournament FIFA Fair Play
1997 Arabia Saudite Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
1999 Meksika Flag of New Zealand.svg Zerlanda e Re, Flag of Brazil.svg Brazili
2001 Japonia/Korea Flag of Japan.svg Japonia
2003 Franca Flag of Japan.svg Japonia
2005 Gjermania Flag of Greece.svg Greqia
2009 Afrika e Jugut Flag of Brazil.svg Brazili
2013 Brazili Flag of Spain.svg Spanja

Trajnerët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Trajneri Kampioni
1992 Flag of Argentina.svg Alfio Basile Flag of Argentina.svg Argjentina
1995 Flag of Denmark.svg Richard Møller Nielsen Flag of Denmark.svg Danimarka
1997 Flag of Brazil.svg Mário Zagallo Flag of Brazil.svg Brazili
1999 Flag of Mexico.svg Manuel Lapuente Flag of Mexico.svg Meksika
2001 Flag of France.svg Roger Lemerre Flag of France.svg Franca
2003 Flag of France.svg Jacques Santini Flag of France.svg Franca
2005 Flag of Brazil.svg Carlos Alberto Parreira Flag of Brazil.svg Brazili
2009 Flag of Brazil.svg Dunga Flag of Brazil.svg Brazili
2013 Flag of Brazil.svg Luiz Felipe Scolari Flag of Brazil.svg Brazili

Shikueshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti & Mikpritësi Shikueshmëria në total # Ndeshje Mesatarja e shikueshmërisë
Flag of Saudi Arabia.svg 1992 169,500 4 42,375
Flag of Saudi Arabia.svg 1995 165,000 8 20,625
Flag of Saudi Arabia.svg 1997 333,500 16 20,844
Flag of Mexico.svg 1999 970,000 16 60,625
Flag of South Korea.svg Flag of Japan.svg 2001 557,191 16 34,824
Flag of France.svg 2003 491,700 16 30,731
Flag of Germany.svg 2005 603,106 16 37,694
Flag of South Africa.svg 2009 584,894 16 36,556
Flag of Brazil.svg 2013 804,659 16 50,291
  • Ngjyra jeshile tregon numrin rekord të shikeshmërisë në një turnament.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA Confederations Cup" (PDF). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 korrik 2012. Marrë më 3 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "2005/2006 season: final worldwide matchday to be 14 May 2006". FIFA. 19 dhjetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 6 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Intercontinental Cup for Nations". RSSSF. 16 korrik 2009. Marrë më 6 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b The first two editions were in fact the defunct King Fahd Cup. FIFA later recognized them retroactively as Confederations Cups. See Previous Tournaments Arkivuar 10 prill 2009 tek Wayback Machine.