FIM-92 Stinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M134 Trajner gjurmues Stinger me antenë IFF të shpalosur

FIM-92 Stinger është një sistem i mbrojtjes ajrore amerikane i lëvizshëm nga njeriu (MANPADS) që funksionon si një raketë tokë-ajër me rreze infra të kuqe (SAM). Mund të përshtatet për të qëlluar nga një shumëllojshmëri e gjerë automjetesh tokësore dhe nga helikopterët si Stinger Ajër-Ajër (ATAS). Ai hyri në shërbim në 1981 dhe përdoret nga ushtritë e Shteteve të Bashkuara dhe 29 vendeve të tjera. Kryesisht është prodhuar nga Raytheon Missiles & Defense dhe prodhohet me licencë nga Airbus Defense and SpaceGjermani dhe nga RoketsanTurqi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]