Jump to content

FK Krshko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
NK Krsko
Pseudonimi(et)Zeleni (Të blertët)
Themeluar1922
StadiumiMatija Gubec Stadium
45°56′56.07″N 15°29′17.95″E / 45.9489083°N 15.4883194°E / 45.9489083; 15.4883194
Kapaciteti13.728
PronariSllovenia Jože Slivšek
TrajneriSllovenia Iztok Kapušin
Liga1.SNL
2021-202214. (2.SNL)
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Nogometni Klub Krško (shqip: Klubi i futbollit Krshko) është një klub futbolli slloven nga qyteti Krško, që luan në Ligën e dytë sllovene. Klubi u themelua në vitin 1922 dhe u rithemelua gjatë vitebve 2002-2003. Trajneri i klubit është slloveno-kosovari Nebih Zeneli nga Brežice.

Formacioni i parë i skuadrës

Arritje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Liga e tretë sllovene
Kampion (1): 2001–02
  • Liga e parë sllovene U-12
Kampion (1): 2011–12
  • Liga e dytë sllovene
Vendi i tretë (3): 2006–07

Tifozeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tifozërt e klubit Krško quhen Djemtë e fuqisë bërthamore, për shkak se në këtë qytet ndodhet cenrali i vetëm bërthamor në Slloveni.

Ish lojtarë të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]