Fabio Volo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fotografi e Fabio Volos në Savona

Fabio Volo, pseudonim i Fabio Bonetti,[1](lindur më 23 qershor 1972) është një shkrimtar italian, aktor, dublues, prezantues radioje dhe televizioni dhe skenarist.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabio Bonetti lindi në Itali më 23 qershor 1972. Pasi mbaroi shkollën e mesme dhe kishte përfunduar disa punë të zakonshme, në 1996 ai u shndërrua në një figurë të shquar në Radion Capital, një stacion radioje italiane.

Lista e Filmave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabio Volo numëron disa pjesëmarrje në kinematografi si aktor dhe skenarist.

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fabio volo numëron më shumë se 8 romane në gjuhën origjinale italiane, por që janë botuar në gjuhë të ndryshme, ndër të tjera dhe në shqip.

Romanet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fabio Volo" (në Italisht). Movieplayer.it. Marrë më 7 janar 2012.
  2. ^ Fabio Volo on Librimondadori.it[lidhje e vdekur]
  3. ^ Publikimi në shqip i romanit "Edhe një ditë më shumë" (në italisht: "Il giorno in più") shtepiaelibrit.com. Vizituar më 4 janar 2016.
  4. ^ Publikimi në shqip i romanit "Koha që do të doja" (në italisht: "Il tempo che vorrei") botimedudaj.com. Vizituar më 4 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]