Jump to content

Fahri Korutyrk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fahri Korutürk
Presidenti i 6-të i Turqisë
Në detyrë
6 prill 1973 – 6 prill 1980
Paraprirë ngaCevdet Sunay
Pasuar ngaKenan Evren
Komandanti i 3-të i Marinës Turke
Në detyrë
12 shtator 1957 – 2 korrik 1960
Paraprirë ngaSadık Altıncan
Pasuar ngaAhmet Zeki Özak
Të dhëna vetjake
U lind më3 gusht 1903
Stamboll, Perandoria Osmane
Vdiq më12 tetor 1987
Stamboll, Turqi
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etEmel Korutürk
Fëmijët3
Nënshkrimi

Fahri Korutürk (3 gusht 1903 - 12 tetor 1987) ishte politikan, oficer detar dhe diplomat turk. Ai shërbeu si presidenti i gjashtë i Turqisë nga viti 1973 deri mê 1980.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi më 1903 në Stamboll. Ai ndoqi shkollën e kadetit të marinës në 1916, u diplomua në 1923 dhe nga Akademia Detare në vitin 1933. Në vitin 1936, ai mori pjesë në Konventën Montreux në lidhje me Regjimin e Ngushticave Turke si këshilltar ushtarak. Ai u bë admiral i pasmë në 1950 dhe komandoi njësi të ndryshme deri sa u bë admiral.

Pas daljes në pension të tij në vitin 1960 nga posti i Komandantit të Marinës Turke, Korutürk u emërua nga kreu i shtetit Cemal Gürsel si ambasador turk në Bashkimin Sovjetik (1960-1964) dhe më vonë në Spanjë (1964-1965).

Në vitin 1968, Presidenti Cevdet Sunay e emëroi atë anëtar të senatit. Më 6 prill 1973, Asambleja e Madhe Kombëtare e Turqisë e zgjodhi atë Presidentin e 6-të të Republikës së Turqisë. Gjatë mandatit të tij ai kryesoi pushtimin turk të Qipros më 20 korrik 1974 pasi kryepeshkopi Makarios III u rrëzua nga Garda Kombëtare Qipriote e udhëhequr nga oficerët grekë.

Korutürk i shërbeu mandatit kushtetues prej shtatë vjetësh deri më 6 prill 1980. Më pas ai u bë senator deri në grusht shteti në vitin 1980.[1]

Ai u martua me Emel Korutürk më 1944 dhe ata patën dy djem dhe një vajzë.[1] Mbiemrin e tij, Korutürk,[2] e morri nga Mustafa Qemal Ataturku. Fahri Korutürk vdiq në Moda, Stamboll më 1987.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Fahri KORUTÜRK". Presidency of the Republic of Turkey. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Folja korumak do të thotë "të mbroj", dhe i referohet pritjes së Ataturkut të Korutürk për të ruajtur trashëgiminë e tij.