Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një A-10 i skuadronit të 74-të luftarak pasi mori karburant mbi Afganistan (2011).

Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II është një avion sulmi nënsonik me një vend, me dy turbofan, me krahë të drejtë, i zhvilluar nga Fairchild Republic për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF). Në shërbim që nga viti 1976, ai është emëruar për Republikën P-47 Thunderbolt, një gjuajtës-bombardues i epokës së Luftës së Dytë Botërore efektiv në sulmin e objektivave tokësore, por zakonisht quhet "Warthog" ose thjesht "Hog". A-10 ishte projektuar për të ofruar mbështetje të ngushtë ajrore (CAS) për trupat miqësore tokësore duke sulmuar automjete të blinduara, tanke dhe forca të tjera tokësore të armikut; është i vetmi aeroplan i prodhuar nga prodhimi i projektuar vetëm për CAS që ka shërbyer me Forcën Ajrore të SHBA. Misioni i tij dytësor është të drejtojë avionë të tjerë në sulmet ndaj objektivave tokësorë, një rol i quajtur kontrollues përpara ajror-ajror; avionët e përdorur kryesisht në këtë rol janë caktuar OA-10.

A-10 kishte për qëllim të përmirësonte performancën dhe fuqinë e zjarrit të Douglas A-1 Skyraider. Korniza e tij e ajrit ishte projektuar për qëndrueshmëri, me masa të tilla si 1200 paund (540 kg) armaturë titani për të mbrojtur kabinën dhe sistemet e avionit, duke i mundësuar atij të thithë dëmtimet dhe të vazhdojë të fluturojë. Aftësia e tij për t'u ngritur dhe për t'u ulur nga pista relativisht të shkurtra lejon funksionimin nga pistat e aeroplanit afër vijës së frontit, dhe dizajni i tij i thjeshtë mundëson mirëmbajtjen me lehtësira minimale.

A-10 shërbeu në Luftën e Gjirit (Operacioni Stuhia e Shkretëtirës), ndërhyrja e udhëhequr nga Amerika kundër pushtimit të Kuvajtit nga Iraku, ku avioni u dallua. A-10 mori pjesë edhe në konflikte të tjera si në Grenada, Ballkan, Afganistan, Luftën e Irakut dhe kundër Shtetit Islamik në Lindjen e Mesme.

Varianti me një vend A-10A ishte i vetmi version i prodhuar, megjithëse një kornizë avioni para-prodhimit u modifikua në prototipin me dy vende YA-10B për të testuar një version të aftë për natën për të gjitha motet. Në vitin 2005, filloi një program për të përmirësuar aeroplanët e mbetur A-10A në konfigurimin A-10C, me avionikë moderne për përdorim me armë precize. Forcat Ajrore të SHBA-së kishin deklaruar se Lockheed Martin F-35 Lightning II do të zëvendësonte A-10 kur hyri në shërbim, por kjo mbetet shumë e diskutueshme brenda USAF dhe në qarqet politike. Me një shumëllojshmëri përmirësimesh dhe zëvendësimesh të krahëve, jeta e shërbimit të A-10 mund të zgjatet deri në vitin 2040; shërbimi nuk ka një datë të planifikuar daljeje në pension që nga qershori 2017.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]