Fallen Angel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Fallen Angel"
Këngë nga Tix
Publikimi15 janar 2021
Gjatësia2:53
TekstshkruesAndreas Haukeland, Emelie Hollow,Mathias Haukeland
ProducerAndreas Haukeland
Norvegjia "Fallen Angel"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiNorvegjia
PerformuesTix
GjuhaAnglisht
KompozitorëAndreas Haukeland
TekstshkruesAndreas Haukeland, Emelie Hollow,Mathias Haukeland
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 10-ta
Pikët në Gjysëm-Finale115
Vendi në FinaleE 18-ta
Pikët në Finale75
Paraqitjet tjera
◄ Attention (2020)   

"Fallen Angel" është një këngë e këngëtarit norvegjez Tix. Ajo e ka përfaqësuar NorvegjinëFestivalin Evropian të Këngës 2021 në Roterdam.[1] Kënga është një përkthim në anglisht i këngës "Ut av mørket", të cilën ai e interpretoi në gjysmë-finalen e parë të Melodi Grand Prix 2021, dhe e cila u publikua në 15 janar 2021.[2] Kënga arriti kulmin në numrin 3 në Listën VG-lista. Më 20 shkurt 2021, Tix interpretoi këngën me titullin anglez "Fallen Angel" dhe fitoi finalen e Melodi Grand Prix 2021. "Fallen Angel" u publikua në të njëjtën ditë.[3]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga u zgjodh për ta përfaqësuar NorvegjinëFestivalin Evropian të Këngës 2021, pasi Tix u zgjodh përmes Melodi Grand Prix 2021, konkursi muzikor që zgjedh hyrjet e Norvegjisë për Festivalin Evropian të Këngës. Gjysmëfinalet e garës 2021 do të shfaqin të njëjtën renditje të vendeve siç përcaktohet nga shorti për gjysmëfinalet e garës 2020. Norvegjia u vendos në gjysmëfinalen e parë, që do të mbahej më 18 maj 2021 dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e dytë të shfaqjes.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Digital download/ streaming
# Titulli Gjatësia
1. "Ut av mørket"   2:53
Digital download/ streaming
# Titulli Gjatësia
1. "Fallen Angel"   2:53

Listat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si "Ut av mørket"
Grafik (2021) Pozicioni më i lartë
Norvegji (VG-lista)[4] 3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TIX er vinner av MGP – tårekvalt". Verdens Gang (në norvegjisht). Marrë më 20 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Ut av mørket - single". Apple Music (në norvegjisht). 15 janar 2021. Marrë më 21 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Fallen Angel - single". Apple Music (në anglisht). 20 shkurt 2021. Marrë më 21 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "VG-lista – Topp 20 Single 2021-3" (në norvegjisht). VG-lista. Marrë më 23 janar 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)