Fantastic Mr. Fox

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fantastic Mr. Fox është një film komedi i animuar amerikan i vitit 2009 me regji të Wes Anderson, i cili shkroi skenarin me Noah Baumbach. Projekti bazohet në romanin për fëmijë të vitit 1970 me të njëjtin emër nga Roald Dahl. George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman, Bill Murray, Willem Dafoe dhe Owen Wilson janë aktorë. Komploti ndjek personazhin titullar Z. Fox (Clooney), pasi zbavitja e tij e vjedhjeve rezulton në familjen e tij dhe më vonë komunitetin e tij, duke u gjuajtur nga tre fermerë të njohur si Boggis (Robin Hurlstone), Bunce (Hugo Guinness) dhe Bean. (Michael Gambon).

Zhvillimi i projektit filloi në 2004 si një bashkëpunim midis Anderson dhe Henry Selick (i cili punoi me Anderson në filmin e vitit 2004 The Life Aquatic me Steve Zissou) nën Revolution Studios. Në vitin 2007, Revolution dhe Selick u larguan për projekte të tjera; puna për filmin u zhvendos në 20th Century Fox, ku prodhimi filloi në 2007. U lëshua në Shtetet e Bashkuara më 13 nëntor 2009, me vlerësimin e kritikëve, me vlerësime për regjinë, humorin dhe animacionin stop-motion të Anderson. Megjithatë, ai nuk performoi mirë në arkë, duke fituar vetëm 46.5 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 40 milionë dollarësh. Filmi u nominua për çmimin Oscar për filmin më të mirë të animuar dhe këngën më të mirë origjinale, duke humbur të dy çmimet ndaj Up.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]