Fatima el-Fihri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatima al Fihri (800 - 880)[1] e njohur ndryshe edhe si Nëna e fëmijëve, konsiderohet si femra e cila në vitin 859 themeloi në qytetin Fes të Marokut të ashtuquajturin Universiteti Al Qarawiyyin.[2] Sot ky universitet konsiderohet më i vjetri në botë dhe që edhe sot e kësaj dite vazhdon të jetë aktiv si dhe të lëshojë diploma.

Fatima Al Fihri ishte e bija e Muhamed al Fihri. Fatimja kishte ardhur në Fes të Marokut qysh si e vogel kur babai i saj Muhamedi, së bashku me familje ishte shpërngulur nga Tunizia.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Welcome to the Erasmus Mundus Fatima al Fihri. Arkivuar 4 tetor 2014 tek Wayback Machine 7 prill 2016
  2. ^ Hajrullah Koliqi: Kur Perëndia identifikohej me diturinë. Libri shkollor. Prishtinë. 2011. fq. 150. ISBN 978-9951-07-889-4