Jump to content

Fazani mbretëror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fazani mbretëror (Chrysolophus amherstiae) është një zog i rendit Galliformes dhe familjes Phasianidae. Emri i gjinisë është nga greqishtja e lashtë khrusolophos, "me kreshtë të artë". Emri anglez dhe amherstiae përkujtojnë Sarah Amherst, e cila ishte përgjegjëse për dërgimin e mostrës së parë të zogut në Londër në 1828.[1] Fazani mbretëror vlerësohet si shqetësimi më i vogël në Listën e Kuqe të IUCN të Specieve të Kërcënuara.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lloji është vendas në Kinën jugperëndimore dhe Mianmarin verior, por është futur diku tjetër. Më parë, një popullsi e egër vetë-mbështetëse u krijua në Angli, bastioni i së cilës ishte në West Bedfordshire. Zonja Amherst prezantoi fillimisht fazanin zbukurues në pronat e saj, pranë Abacisë së Dukës së Bedford Woburn, ku zogjtë u qëlluan gjithashtu për gjah dhe u kryqëzuan.[2] Edhe pse mendohet se është çrrënjosur në Britaninë e Madhe që nga viti 2015, fazani i një zonje Amherst u fotografua në Staplegrove, Taunton, maj 2020. Më pas, në fillim të marsit 2021, fazani i një zonje Amherst u vu re në një kopsht në Skoci.[3]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mashkulli i rritur është 100-120 cm (40-48 inç) në gjatësi, bishti i saj përbën 80 cm (31 në) të gjatësisë totale. Shtë e pagabueshme me pelerinën e saj të bardhë të zezë, me një kreshtë të kuqe. Bishti i gjatë gri dhe bishtit është e kuqe, blu, jeshile të errët, të bardhë dhe të verdhë Puplat. "Kepi" mund të ngrihet në ekran. Kjo specie është e lidhur ngushtë me fazanin e artë ( C. pictus ), por ka një sy të verdhë, lëkurë blu-jeshile të zhveshur rreth tij. Fatura është me ngjyrë briri dhe ata kishin këmbë blu-gri.[4]

Femra është shumë më pak spektakolare, me një pendë ngjyrë kafe të njomë dhe të errët kudo, e ngjashme me atë të fazanit të zakonshëm femër (P. colchicus), por me ndalim më të hollë. Ajo është shumë si fazani i artë femër, por ka një kokë më të errët dhe pjesë më të pastër se pula e asaj specie.

Pavarësisht nga pamja mbresëlënëse e mashkullit, këta zogj janë shumë të vështirë për tu parë në habitatin e tyre natyror, i cili është pyje të dendura dhe të errëta me nën -rritje të trashë. Rrjedhimisht, pak dihet për sjelljen e tyre në të egra.

Dieta dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ata ushqehen në tokë me drithëra, gjethe dhe jovertebrore, por mbillen në pemë gjatë natës. Ndërsa mund të fluturojnë, ata preferojnë të vrapojnë, por nëse tremben, ata papritmas mund të shpërthejnë lart me shpejtësi të madhe, me një tingull dallues të krahut. Mashkulli lëshon një thirrje metalike në sezonin e mbarështimit.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografi
  • Briggs, M.; Briggs, P. (2009). The Natural History of the British Isles (në anglisht). Bath, UK.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  • Fitter, R.S.R. (1955) [1952]. The Pocket Guide of British Birds (në anglisht). London: Collins.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  • Peter Scott (1969). Book of British Birds (në anglisht). London.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names (në anglisht). London: Christopher Helm. fq. 45, 105. ISBN 978-1-4081-2501-4.
  2. ^ Fitter, p.86
  3. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  4. ^ Fitter, p.86