Federata Polake e Futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema
Themeluar më 1919
Anëtarsuar në FIFA 1923
Anëtarsuar në UEFA 1955
Kryetar
Cezary Kulesza (2021 - )
Trainer
Fernando Santos (2023 - )
redaktoni kutinë


Polski Związek Piłki Nożnej (Federata Polake e Futbollit) ose shkurt PZPN është themeluar më 1919. Në federaten ndërkombëtare të futbollit FIFA është antarsuar më 1923 ndërsa në Unionin e Federatave Evropiane UEFA1955. Kryetar aktual i PZPN është Cezary Kulesza dhe kombtaren e Polake e udhëheqë traineri Paulo Sousa.

Pak Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

...

Stadiumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i Stadiumit Qyteti Vende
qëndrimi
Vende
ulëse
Kapaciteti
(UEFA)
Mbulesa Ndriçimi
(lux)
Mesatarja
e shikueve
Klubi
Śląski (Narodowy) Chorzów - 48 000 48 000 - 1600 - Stadiumi kombëtar
National Stadium, Varshava
Śląsk Stadium, Chorzów

Ndeshjet e Polonisë me Shqipërinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më tani (2005) Shqipëria ka luajtur dhjetë ndeshje me Poloninë prej të cilave ka një fitore, tri barazime, gjashtë humbje dhe rezulltati i golave është: 7:12 (-5)

Polonia kundër Shqipërisë:
nr. viti rezultati vendi
1. 1949 2:1 Varshava
2. 1950 0:0 Tirana
3. 1953 0:2 Tirana
4. 1970 3:0 Chorzów
5. 1971 1:1 Tirana
6. 1984 1:0 Mielec
7. 1985 1:0 Tirana
8. 1988 1:0 Chorzów
9. 1989 2:1 Tirana
10. 2005 1:0 Stettin

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Federata Polake e Futbollit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale