Feja në Afganistan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abdul Rahman MosqueKabul, e cila është më e madhja xhamiAfganistan.

Feja zyrtare në Afganistan është islami, kjo fe është e praktikuar nga 99 % e qytetarëve të tij. Islami sunni përbën 80-89 % të popullsisë, ndërsa shittët 10-19 % të popullsisë dhe vetëm 1 % janë jo-mysliman.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]